Danimarka’da Yaklaşık 1000 Yıllık Olduğu Düşünülen Bir Viking Salonu Bulundu

Jon Olav Eikenes ©CC BY 2.0 | Temsili Görsel

Kuzey Jutland Müzelerine bağlı arkeologlar, Danimarka’nın kuzeyindeki Hune köyünde büyük bir Viking salonu buldular. Kalıntıların yaklaşık 1000 yaşında olduğu düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde, başkent Kopenhag’ın yaklaşık 300 kilometre kuzeybatısındaki Hune’da yapılan arkeolojik kazılarda Viking salonu olduğu düşünülen bir yapının kalıntılarına ulaşıldı.

Kalıntıların, mimari özelliklerine dayanarak Harald Blåtand dönemine ait olduğu düşünülmektedir. Yani bu, yapının yaklaşık 1000 yaşında olduğu anlamına geliyor.

Harald Blåtand kimdir?
Harald Blåtand, 958’den 985/987’ye dek hüküm süren Danimarka kralıdır. Gorm ve Thyra’nın oğludur, ancak kesin doğum tarihi bilinmiyor. Harald Blåtand, Danimarka’yı Hristiyanlıkla tanıştıran kral olarak da bilinir. Günümüzün Bluetooth teknolojisi, adını Harald Blåtand’ın takma adı olan “Mavi Diş”ten almıştır.

Kuzey Jutland Müzeleri (Nordjyske Museer) yetkilileri, salonun yaklaşık 10 metre genişliğinde ve 40 metre uzunluğunda olduğunu açıkladı.

Kalıntılarına ulaşılan Viking salonu.
Nordjyske Museer

Arkeolog Thomas Rune Knudsen, yapının kendi türünde son 10 yılda keşfedilen en büyük örnek olduğunu ve daha önce Kuzey Jutland’da benzer bir yapıya rastlanmadığını söyledi.

Thomas Rune Knudsen salonun çevresinde başka yapıların da olabileceğini ve 2023 yılında kazıların devam edeceğini belirtti.

Her ne kadar mimari özelliklerine göre salonun yaklaşık 1000 yaşında olduğu düşünülse de arkeologlar radyokarbon tarihlemesi yaparak yapının tam yaşını saptamaya çalışacaklar. Yapının yaşı ve mimari özellikleri ile ilgili daha detaylı bilgilerin ilerleyen zamanlarda kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

Arkeologlar, salonun boyutundan yola çıkarak sıradan bir konuta ait olmadığını düşünüyor. Salon muhtemelen bölgedeki siyasi seçkinler tarafından toplantı amacıyla kullanılıyordu. Thomas Rune Knudsen, Kuzey Jutland’ın geleceğinin belki de bu salonda şekillenmiş olabileceğini söylüyor.

Hune taşı, Vendsyssel’de şimdiye kadar keşfedilen iki rün taşından biridir. Taş, 970 ile 1020 yılları arasına tarihlenmektedir. Taşın üzerinde Hove, Thorkil ve Thorbjørn adlı üç kardeşin babaları Runulv den Rådsnilde için taşı diktikleri yazılıdır.
Nordjyske Museer

Bazı arkeologlar, Hune yakınlarında bulunan bir rün taşına dayanarak salonun Runulv den Rådsnilde ailesine ait olabileceğini düşünüyor. Ancak mevcut verilerin bunu kanıtlamak için yetersiz olduğu da belirtiliyor.I. Harald (Danimarka kralı) (Vikipedi)