Danimarka’da 1040 Yıllık Viking Çağı Hazineleri Bulundu

Danimarka’da 1040 Yıllık Viking Çağı Hazineleri Bulundu

Danimarka’daki Kuzey Jutland Dedektör Derneği üyeleri, Hobro kasabası yakınlarında Viking Çağı hazineleri buldu. Arkeologlar, hazinelerdeki sikkelerin yaklaşık 1040 yaşında olduğunu düşünüyor.

Hobro
Jutland Yarımadası’nın kuzey kesiminde yer alan bir kasabadır. Başkent Kopenhag’ın yaklaşık 250 km kuzeybatısında, Aalborg’un ise yaklaşık 50 km güneyindedir.

Kuzey Jutland Müzesinin yakın tarihli bir yazısına göre, Kuzey Jutland Dedektör Derneği’nden (Nordjysk Detektorforening) bir grup dedektör meraklısı, geçen yılın sonbaharında Hobro yakınlarındaki bir tarlada inanılmaz bir keşif yaptı.1 Ekip, gümüş sikkeler ve büyük olasılıkla ağırlığına göre para gibi kullanılan kesilmiş gümüş aksesuar parçaları içeren iki Viking hazinesi ortaya çıkardı. Arkeologlar, Harald Blåtand döneminde piyasaya sürülen madeni paralara dayanarak bu iki hazinenin geçmişinin MS 980’lere kadar uzandığını söylüyor.

Birbirinden yalnızca birkaç metre uzakta gömülü olan iki hazinenin, 50 sikke ve çok sayıda gümüş parçası içerdiği açıklandı. Ancak, modern çiftçilik ve tohumlama faaliyetleri nedeniyle hazineler gömüldüğünden çok daha geniş bir alana yayıldı. Bu da arkeologların sahada bulunan sikkelerden hangisinin hangi hazineye ait olduğunu kesin olarak belirlemesini zorlaştırıyor. Buna karşın arkeologlar, her iki hazinenin de Alman, Arap ve Danimarka sikkelerinin bir karışımını içerdiğinin net olduğunu söylüyorlar.

Araştırmacılara göre, Viking Çağı hazinelerinin keşfi, dönemin ekonomik ve ticari sistemleri hakkında önemli bilgiler taşıyor. Bulunan eserler, ticaret ağlarının uzak toplumları birbirine bağlamadaki önemini ve gümüşün bir değişim aracı olarak yaşamsal rolünü gösteriyor.

Hazineler, özellikle Orta Doğu ile Viking ticari ilişkilerinin kapsamına dair kanıt sağlayan bir çok Alman, Arap ve Danimarka sikkesine sahip. Tarihçiler, bu ticaret ağlarının, Viking Çağı Avrupa’sının ve daha geniş bir coğrafyanın birbirine bağlılığını vurgulayarak geniş mesafeler arasında mal ve para alışverişine izin verdiğini söylüyor.

Sikkelere ek olarak hazinelerde muhtemelen ağırlığına göre bir ödeme aracı olarak kullanılan gümüş aksesuarlar da yer alıyor. Bu da gümüşün Viking Çağı toplumunda bir değişim aracı olarak önemini vurguluyor.

Sikkeler Hristiyanlığın Danimarka Toplumu Üzerindeki Etkisini Gösteriyor

Arkeologların en çok dikkatini çeken eserler, Kral Harald Blåtand dönemine ait olduğunu düşündükleri Danimarka sikkeleri oldu. Çünkü bu sikkeler, Harald Blåtand’ın 958’den 987’ye kadar olan hükümdarlığı sırasında Danimarka’nın pagan bir toplumdan Hristiyan bir topluma geçişine ışık tutuyor.

Viking Çağı hazineleri, Viking hazineleri, Danimarka sikkeleri, Viking dönemi hazineleri
Fotoğraf: Kuzey Jutland Müzesi (Nordjyske Museer)

Harald Blåtand, Danimarka’yı birleştirerek ve ülkeye Hristiyanlığı tanıtarak bu geçişte çok önemli bir rol oynamıştı. Hükümdarlığı sırasında, kendi adını ve ülkenin yeni inancını simgeleyen bir haç sembolü taşıyan para sistemi getirmişti.

Söz konusu sikkeler, bu dönemde Danimarka’da meydana gelen kültürel, sosyal ve ekonomik değişikliklerin somut kanıtları olmaları açısından önemlidir. Ayrıca Hristiyanlığın Danimarka’ya yayılmasının, insanların ticaret gibi günlük yaşamları üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu konusunda önemli ipuçları taşırlar.

Hazineler Bölge Tarihine Işık Tutuyor

Yakın zamanda Hobro yakınlarında bulunanan Viking Çağı hazineleri, bölge tarihi hakkında yeni bakış açıları sunuyor. Sikkeler ve gümüş parçalarından oluşan bu değerli buluntuların muhtemelen Harald Blåtand’ın yakınlardaki Fyrkat Viking bölgesini inşa ettiği sırada ya da Fyrkat’ın terk edilmesinden kısa bir süre sonra gömüldüğüne inanılıyor.

Bahsi geçen Viking hazinelerinin keşfi, Viking toplumunun ve kültürünün zenginliğini ve karmaşıklığını bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu hazineler ve bulundukları bölge hakkında daha fazla analiz ve araştırma yapıldıkça, bu bölgede bin yılı aşkın bir süre önce yaşamış insanlara yönelik daha fazla bilgi edinileceği kesin.

Kuzey Jutland Müzesi yetkilileri, bölgedeki kazı çalışmalarının önümüzdeki sonbaharda devam edeceğini duyurdular. Şu ana dek bulunan sikkelerin Temmuz ayından itibaren müzede sergileneceğini de aktardılar.1

Fyrkat

Hobro kasabası yakınlarında eski bir Viking kalesi olan Fyrkat’ın geçmişi MS 980 yılına dek uzanmaktadır. Kale, o zamanlar Danimarka ve Norveç Kralı olan Harald Blåtand döneminde yapılmıştır. Komşu Cermen kabilelerinden gelen tehditlere ve Limfjord bölgesindeki ticaret yollarının kontrol edilmesi ihtiyacına bir yanıt olarak inşa edildiğine inanılıyor.

Fyrkat, askeri bir kale olmanın yanı sıra ticaret için hareketli bir merkez olarak da işlev görmüştür. Sahadaki kazılarda sikkeler, mücevherler, silahlar, taraklar ve iğneler gibi çok çeşitli eserler ortaya çıkarılmıştır. Bu buluntular, Fyrkat’takilerin Avrupa’nın hemen her yerindeki mallara erişimi olan gelişmiş bir topluluk olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, Fyrkat’ın 11. yüzyılın başlarında, Danimarka’nın Hristiyanlığa geçmesi sırasında terk edildiği düşünülüyor. Viking Çağı’nın gerilemesinin yanı sıra Hristiyan kilisesinin artan etkisinin de kalenin terk edilmesinde rol oynadığı düşünülüyor.

Danimarka’da önemli bir arkeolojik sit alanı olan Fyrkat, 19. yüzyılda yeniden keşfedilene kadar yüzyıllarca harabe halinde kaldı. Keşfin ardından alanda, Viking Çağı yerleşimine yönelik önemli bilgiler sağlayan çok sayıda kazı ve restorasyon çalışması yapıldı.

  1. Hele to vikingeskatte fundet nær Fyrkat“, Nordjyske Museer, nordjyskemuseer.dk, Retrieved 2023.04.21^^
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments