131 Yıllık Claude Monet Tablosuna Patates Püreli Saldırı

Almanya’da iki iklim aktivisti, protesto amacıyla 130 yıllık Claude Monet tablosuna patates püresi fırlattı. Olayın ardından dört kişi gözaltına alındı.

Saldırı, 23 Ekim 2022 Pazar günü Potsdam’da bir sanat müzesi olan Museum Barberini’ne gerçekleşti. Turuncu yelekli iki iklim aktivisti, önce Fransız empresyonist ressam Claude Monet’nin 1891 tarihli “Meules” tablosuna sarı renkli bir sıvı fırlattı. Ardından ellerini yapıştırıcı ile duvara yapıştırıp kendilerini videoya aldılar.

Neredeyse tüm tabloyu kaplayan sarı renkli sıvının, kısa süre sonra patates püresi olduğu anlaşıldı.

Saldırıyı, Alman hükümetinin fosil yakıt kullanımına yönelik politikalarını eleştiren Letzter Generation (Son Jenerasyon) adlı bir aktivist grup üstlendi.

Geçtiğimiz günlerde Londra’da da benzer bir protesto düzenlenmişti. 14 Ekim’de iki iklim aktivisti, Hollandalı post-empresyonist ressam Vincent van Gogh’un 1888 tarihli bir tablosuna domates çorbası fırlatmıştı.

Museum Barberini’nin resmî Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre resim, camla kaplı olduğu için ciddi bir zarar görmedi. Ancak yetkililer ve sanat severler, yine de protestoların tüm dünyaya yayılmasından endişeleniyor.

Alman haber ajansı DPA’ya göre olayla bağlantısı bulunan dört kişi, Alman polisi tarafından gözaltına alındı.

Tablo, temizleme çalışmalarının ardından 26 Ekim 2022 Çarşamba günü sergilenmek üzerine yeniden yerine asılacak.

“Meules” Hakkında

“Meules”, Claude Monet’nin 1890-1891 yıllarında resmettiği 25 eserlik bir serinin parçasıdır. Monet bu seride hasat edilmiş tahıl yığınlarını farklı mevsimlerde ve günün farklı zamanlarında, farklı ışık açılarıyla betimlenmiştir.

Claude Monet – Meules (1891)

1891’de tamamlanan resmin eni 92, boyu 73 cm’dir. Monet, diyagonal kompozisyondan yararlanarak dikkati tahıl yığınlarını çekmek istemiştir.

Alman iş adamı Hasso Plattner tarafından 2019’da açık artırmayla yaklaşık 110 milyon dolara satın alınan tablo, 2020’den beri Museum Barberini’de sergileniyor.1  1. Monet ‘Meules’ painting sells for record $110.7 million at auction, CNBC, 14.04.2019[]

Yorumlar kapatılmış.