İklim Aktivistlerinin Son Hedefi 107 Yıllık Gustav Klimt Tablosu Oldu

Avusturya’da iki iklim aktivisti, protesto amacıyla Viyana’daki Leopold Museum’da bulunan 107 yıllık Gustav Klimt tablosuna siyah bir sıvı fırlattı.

Saldırı, 15 Kasım 2022 Salı günü Viyana’da bir sanat müzesi olan Leopold Museum’da gerçekleşti. İki iklim aktivisti, Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in 1915’te tamamladığı Tod und Leben (Ölüm ve Yaşam) adlı tablosuna siyah ve yağlı bir sıvı fırlattı. Olayın hemen ardından aktivistlerden biri, müzedeki güvenlik görevlisi tarafından hızlıca tablonun yanından uzaklaştırıldı. O sırada öteki aktivist ise elini bir yapıştırıcı ile tablonun üzerindeki koruyucu cama yapıştırdı.

Neredeyse tüm tabloyu kaplayan siyah renkli sıvı, koruyucu cam sayesinde orijinal resimde herhangi bir hasara neden olmadı. Ancak müzenin restorasyon ekibinin yaptığı açıklamaya göre koruyucu camda, duvarda ve zemindeki parkede belirgin hasarlar meydana geldi.

Eylemin ardından Avusturya polisi, kısa sürede olay yerine vardı ve temizleme çalışmaları başlatıldı. Eylemciler, petrol ve gaz sondajına yönelik olarak gerçekleştirdikleri protestoyu savunmaya devam ettiler.

Saldırıyı, daha önce de benzer eylemler düzenleyen Letzter Generation (Son Jenerasyon) adlı bir aktivist grup üstlendi. Yaklaşık üç hafta önce Almanya’da gerçekleştirilen benzer bir protestoyu da aynı grup üstlenmişti. Potsdam’daki Museum Barberini’de Claude Monet’nin 131 yıllık tablosuna patates püresi fırlatılmıştı.

131 Yıllık Claude Monet Tablosuna Patates Püreli Saldırı

Avusturya Basın Ajansı (APA) tarafından yapılan açıklamaya göre eylemciler, petrolü temsil eden siyah sıvıyı, sıcak su torbasının içinde saklayarak içeri almayı başarmışlar.

Müze direktörü Hans-Peter Wipplinger aktivistlerin endişelerinde haklı olduklarını ancak eylem seçiminin yanlış olduğunu söyledi.

Tod und Leben (Ölüm ve Yaşam) Hakkında

Tod und Leben, Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in 1915’te tamamladığı eserinin adıdır. Tuval üzerine yağlı boya ile yapılan resim 178×198 cm ebatlarındadır. Resim pek çok kez Avrupa’daki başkentlerde ve ABD’de sergilenmiştir.

Gustav Klimt, Tod und Leben resmine ilk başladığında yıl 1908’di. Ancak Klimt, daha sonra resim üzerinde bazı değişiklikler yapmış ve resim son hâlini 1915’de almıştır.

Gustav Klimt kimdir?

Gustav Klimt

Gustav Klimt 1862’de Avusturya İmparatorluğu’na bağlı Baumgarten’da doğmuştur. Art Nouveau ve sembolizm akımlarından etkilenmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında bazı resimleri tahrip edilmiştir. Mimari süslemelerde de yeteneğini gösteren Gustav Klimt, bazı eserlerinde gerçek altın kullanmıştır.

Gustav Klimt, 6 Şubat 1918’te, İspanyol Gribi Salgını sırasında zatürreye yakalanarak yaşamını yitirmiştir.