İngiltere’de Bulunan Dinozor Ayak İzi 166 Milyon Yaşında

Yorkshire’da keşfedilen 166 milyon yıllık etobur dinozor ayak izi, kendi türünün bölgedeki en büyük örneğini temsil ediyor.

Keşif aslında yerel bir arkeolog olan Marie Wood tarafından 2021 yılının Nisan ayında Scarborough’daki bir plajda yapılmıştı. Ancak konuyla ilgili araştırma makalesi iki gün önce, 16 Şubat 2023’te Proceedings of the Yorkshire Geological Society‘de yayınlandı.1

Ilık bir bahar günü sahilde vakit geçiren Marie Wood, tesadüfen üç parmaklı bir dinozor ayak izi gördü. Bu bölgede daha önce de benzer fosiller bulunmuş olmasına karşın, Marie Wood’un gördüğü ayak izi yaklaşık 80 cm uzunluğundaydı ve bu da onu Yorkshire’de bulunan en büyük ayak izi yapıyordu.

Dinozor, ayak izi
Fotoğraf: Marie Woods / The University of Manchester

Son keşifle birlikte 1934’ten bu yana bölgede bulunan benzer ayak izlerinin sayısı altıya ulaştı. Bir önceki ayak izi, 2006 yılında jeolog John G. Hudson tarafından bulunmuştu.

Marie Wood keşfin ardından heyecanlı bir telaşla yerel fosil uzmanlarına haber verdi ve bir süre sonra da paleontolog Dean Lomax ile iletişime geçti.

Yapılan analizlerin ardından ayak izinin yaklaşık 166 milyon yıl önce yaşamış etobur bir teropoda ait olduğu belirlendi. Bu, bölgedeki etobur dinozorların Jura dönemindeki davranışlarına yönelik tahminlerde bulunabilmek adına önemli bir keşif olarak yorumlanıyor.

Teropodlar
Teropodlar, yaklaşık 230 milyon yıl önce, Triyas döneminde ortaya çıkan ve üç parmaklı uzuvlarla karakterize edilen bir dinozor sınıfıdır.2 Hem böcekçil, hem otçul hem de etçil teropod türleri vardır. Dokuz tonluk Tyrannosaurus rex bir teropoddur. Ek olarak modern kuşlar da teropodlardan türemiştir.

Araştırma makalesinin baş yazarı John G. Hudson, ayak izinin, kalça yüksekliği 250 cm ile 300 cm arasında olan Megalosaurus benzeri bir hayvana ait olabileceğini düşünüyor.

Çin’de Bulunan 120 Milyon Yıllık Fosil, Kuşa Benzer Bir Gövdeye, Dinozora Benzer Bir Kafatasına Sahip

Müzeye Bağışlandı

Kıyıdaki ayak izi fosili, erozyon ve gelgit gibi doğal faktörlerin yanı sıra beşeri faktörlerden de zarar görme riski taşıyordu. Bu nedenle ayak izinin uzmanlardan oluşan bir ekip aracılığıyla sahilden çıkarılmasına karar verildi ve fosil, zarar görmemesi için Scarborough Müzesi ve Galerileri’ne bağışlandı.

Manchester Üniversitesi’nin haberine göre ayak izi fosili bir süre sonra Rotunda Müzesi’nde sergilenecek.3  1. John G. HUDSON, Mike ROMANO, Dean R. LOMAX, Rob TAYLOR, Marie WOODS, “Proceedings of the Yorkshire Geological Society“, Vol 64, February 16, 2023[]
  2. A Basal Dinosaur from the Dawn of the Dinosaur Era in Southwestern Pangaea“, Brian S. CURRIE, Carina E. COLOMBI, Isabel P. MONTAÑEZ, Paul C. SERENO, Paul R. RENNE, Ricardo N. MARTINEZ, Oscar A. ALCOBER, Science, Vol 331, January 14, 2011[]
  3. Giant meat-eating dinosaur footprint is largest found in Yorkshire“, University of Manchester, February 16, 2023[]