Renksiz Dönemlerin En İyi 13 Klasik Korku Filmi

Klasik demek, zamana direnen demektir. Sinema tarihi söz konusu olduğunda akla daha çok Citizen Kane, The Godfather, 12 Angry Men, Casablanca gibi dramatik klasikler gelir. Ancak “korku” türünün de kendi içinde pek çok “klasik” barındırdığı göz ardı edilemez. Özellikle 1920’li ve 1930’lu yıllarda gotik edebiyat ve ekspresyonizm etkisinde gelişen korku sinemasındaki pek çok klişenin temeli, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı arasındaki dönemde atılmıştır.

Nosferatu, Eine Symphonie Des Grauens (1922)

sinema tarihi, korku filmi,

1922’de Almanya’da çekilen gotik korku filmi. Alman ekspresyonizminden de izler barındırır. Bram Stoker’ın 1897’de yanınladığı Dracula adlı romanından uyarlanmıştır. Ancak telif hakkı nedeniyle karakterlerin adı ve filmin sonu değiştirilmiştir.

Friedrich Wilhelm Murnau yönetmenliğinde çekilen filmde Orlok karakterini Max Schreck canlandırmıştır. Alexander Granach, Gustav von Wangenheim ve Greta Schröder diğer oyuncular arasında.

Film, aşırı korku içermesi gerekçesiyle 1972’ye dek İsveç’te yasaklı kalmıştır.

Dracula (1931)

sinema tarihi, korku filmi,

1931’de ABD’de çekilen gotik korku filmi. Bram Stoker’ın 1897’de yanınladığı aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Vampir karakterini daha romantik ve karizmatik bir düzlemde ele almasıyla Nosferatu’dan ayrılır.

Tod Browning yönetmenliğinde çekilen filmde Dracula karakterini Bela Lugosi canlandırmıştır. Helen Chandler, David Manners ve Dwight Frye diğer oyuncular arasında.

Bram Stoker’ın Draculasından uyarlanan ilk film 1920 yapımı bir Rus filmiydi. Ancak bu film günümüze ulaşmamıştır.

Frankenstein (1931)

sinema tarihi, korku filmi,

1931’de ABD’de çekilen gotik korku ve bilim-kurgu filmi. İngiliz yazar Mary Shelley’in 1818’de yayınladığı aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Yaygın kanının aksine Frankenstein, canavarın adı değildir. Canavarı yaratan doktorun soyadıdır. Filmde Dr. Frankenstein, ölü bedenlerden bir canavar yarattır ve bu canavar kontrolden çıkar.

James Whale yönetmenliğinde çekilen filmde Dr. Frankenstein karakterini Colin Clive, canavarı ise Boris Karloff canlandırmıştır. Mae Clarke, John Boles ve Edward Van Slogan diğer oyuncular arasında.

Freaks (1932)

sinema tarihi, korku filmi,

1932’de ABD’de çekilen korku filmi. Tod Robbins’in 1923’de yayınladığı Spurs adlı öyküden uyarlanmıştır. 90 dakika sürmesi planlanan filmin, kışkırtıcı sahneler nedeniyle 26 dakikası kesilmiştir. Bu sahnelerin yok olduğu düşünülmektedir.

Tod Browning yönetmenliğinde çekilen filmde pek çok oyuncu gerçek sirk göstericilerinden oluşmaktadır. Wallace Ford, Leila Hyams ve Olga Baclanova diğer oyuncular arasında.

American Horror Story’nin 4. sezonuna da konu olan film, yayınlandığı ilk yıllarda ABD’nin bazı eyaletlerinde yasaklanmıştır.

The Wolf Man (1941)

sinema tarihi, korku filmi,

1941’de ABD’de çekilen korku filmi. Senaryosunu Curt Siodmak yazmıştır. Kurtadam denince akla ilk gelen filmlerden biridir.

George Waggner yönetmenliğinde çekilen filmde kurt adam karakterini Claude Rains canlandırmıştır. Warren William, Ralph Bellamy ve Bela Lugosi diğer oyuncular arasında.

Günümüz sinemasındaki kurtadam klişelerinin çoğu bu filme dayanmaktadır.

Häxan (1922)

sinema tarihi, korku filmi,

1922’de çekilen İsveç-Danimarka ortak yapımı korku filmi. Belgesel olarak da tanımlanmaktadır. Filmin konusu cadılıktır. Yönetmen, cadılık olarak tanımlanan olgulara rasyonel açıklamalar getirmeye çalışmıştır.

Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Benjamin Christensen yapmıştır. Elith Pio, Oscar Stribolt ve Tora Teke diğer oyuncular arasında.

Benjamin Christensen’in filmdeki açıklamaları, Malleus Maleficarum üzerine yaptığı çalışmalara dayanır. Malleus Maleficarum, 15. yüzyılda engizisyoncular için yazılmış cadı karşıtı bir kitaptır.

The Phantom Of The Opera (1925)

sinema tarihi, korku filmi,

1925’de ABD’de çekilen gotik korku filmi. Fransız yazar Gaston Leroux’nun 1909’da yayınladığı Le Fantôme de l’Opera adlı romandan uyarlanmıştır. Dışavurumcu akımdan etkilenmiştir.

Rupert Julian yönetmenliğinde çekilen filmde Hayalet karakterini Lon Chaney canlandırmıştır. Mary Philbin, Norman Kerry ve Arthur Edmund Carewe diğer oyuncular arasında.

Filmdeki hayalet makyajını Lon Chaney bizzat kendi tasarlamıştır.

Dr. Jekyll And Mr. Hyde (1931)

sinema tarihi, korku filmi,

1931’de çekilen ABD’de çekilen korku filmi. İskoçyalı yazar Robert Louis Stevenson’ın 1886’da yayımladığı aynı adlı kısa romandan uyarlanmıştır.

Dr. Jekyll herkes tarafından sevilen nazik bir adamdır. Hazırladığı bir karışım içindeki kötülüğü ortaya çıkarır ve Dr. Jekyll bu karışımı içmekten kendini alıkoyamaz.

Rouben Mamoulian yönetmenliğinde çekilen filmde Dr. Jekyll ve Mr. Hyde karakterlerini Fredric March canlandırmıştır. Miriam Hopkins, Rose Hobart ve Holmes Herbert diğer oyuncular arasında.

Faust: Eine Deutsche Symphonie (1926)

sinema tarihi, korku filmi,

1926’da Almanya’da çekilen fantastik/gotik korku filmi. Adından da anlaşılacağı gibi Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe’nin Faust adlı eserinden uyarlanmıştır.

Alman ekspresyonizminden izler taşıyan film, Faust’un ruhunu Mephisto adlı bir demona satmasıyla başlar.

Friedrich Wilhelm Murnau yönetmenliğinde çekilen filmde Faust karakterini Gösta Ekman, Mephisto karakterini ise Emil Jannings canlandırmıştır. Camilla Horn, Frida Richard ve William Dieterle diğer oyuncular arasında.

The Invisible Man (1933)

sinema tarihi, korku filmi,

1933’de ABD’de çekilen korku / bilim-kurgu filmi. Herbert George Wells’in 1897’de yayınladığı aynı adlı romandan uyarlanmıştır.

The Invisible Man, görünmez olmanın yolunu bulan bir bilim adamının öyküsünü anlatır.

James Whale yönetmenliğinde çekilen filmde Dr. Jack Griffin karakterini Claude Rains canlandırmıştır. Gloria Stuart, William Harrigan ve Henry Travers diğer oyuncular arasında.

The Mummy (1932)

sinema tarihi, korku filmi,

1932’de ABD’de çekilen korku filmi. Nina Wilcox Putnam’ın bir öyküsünden uyarlanmıştır.

Film Kaliforniya’daki bir çölde çekilmiştir. Frankenstein’dan tanıdığımız Boris Karloff bu kez mumya rolüyle İmhotep’i oynamıştır.

Karl Freund yönetmenliğinde çekilen filmde Zita Johann, David Manners ve Arthur Byron diğer oyuncular arasında.

Das Cabinet Des Dr. Caligari (1920)

sinema tarihi, korku filmi,

1920’de Almanya’da çekilen korku / gerilim filmi. Senaryosunu Carl Mater ve Hans Janowitz yazmıştır.

Ekonomik koşullar nedeniyle film setindeki pek çok dekor kartondan yapılmıştır. Işık-gölge efektlerinin bile boyalarla betimlendiği film, Alman ekspresyonizminin ilk örneği sayılmaktadır.

Robert Wiene yönetmenliğinde çekilen filmde Dr. Caligari’yi Werner Krause canlandırmıştır. Conrad Veidt, Friedrich Feher ve Lil Dagover diğer oyuncular arasında.

I Walked With A Zombie (1943)

sinema tarihi, korku filmi,

1943’te ABD’de çekilen korku filmi. Günümüzdeki zombi modelinden çok kara büyü ve vudu ritüelleriyle ilgili bir yapım.

Jacques Tourneur yönetmenliğinde çekilen filmde Frances Der, Tom Conway, James Ellison ve Edith Barrett başrol oyuncuları arasında.