Sümerlilerden Kalma 5000 Yıllık Taverna ve Bira Tarifi Bulundu

Sümerlilerden Kalma 5000 Yıllık Taverna ve Bira Tarifi Bulundu

Arkeologlar, Irak’ta Sümerlilerden kalma yaklaşık 5000 yıllık bir taverna buldular. Kalıntılar arasında bira tarifi içeren bir tablet de var.

Keşif, Pennsylvania (ABD) ve Pisa (İtalya) Üniversitelerine bağlı bir arkeolog ekibince Irak’ın güneyinde antik bir kent olan Lagaş’ta yapıldı. Kalıntıları inceleyen ekip, tavernanın yaklaşık 5000 yaşında olduğunu tespit etti.

Irak’ın başkenti Bağdat’ın yaklaşık 330 km güneydoğusunda yer alan Lagaş, Antik Orta Doğu’daki en eski kent devletlerinden biridir.

Arkeologlar kazı yaptıkları alanda soğutma sistemi kalıntıları, servis kaseleri gibi mutfak gereçleri, fırın, yemek bankları ve tabletler gibi çeşitli materyallere rastladılar. Ayrıca bazı kaplarda balık kılçığı ve hayvan kemikleri gibi organik kalıntılar buldular.

Tavernanın havadan görüntüsü.
Fotoğraf: Asaad Niazi/AFP/Getty Images

İncelemelerin devam etmesine karşın tavernada bira da tüketildiği tahmin ediliyor. Çünkü Sümerler için bira sudan daha yaygındı, diyor Holly Pittman.

eski sümer, sümerliler, pub, taverna, Irak
Tavernada bulunan çanak çömlek parçaları.
Fotoğraf: Asaad Niazi/AFP/Getty Images

Pennsylvania Üniversitesi’nde arkeolog olan Holly Pittman, Sümerlerde en çok tüketilen içeceğin bira olduğunu söylüyor. Ayrıca yakındaki bir tapınakta bira tarifi içeren bir tabletin bulunduğunun da altını çiziyor.

Ortaya çıkarılan buluntular, sıradan insanların yaklaşık 5000 yıl önce tavernada bir şeyler atıştırıp içtiklerini gösteriyor. Bu nedenle keşfin, Güney Mezopotamya’da Erken Bronz Çağı‘nda yaşayan orta gelirli insanların yaşam tarzına yönelik önemli ipuçları barındırması bekleniyor.

Bereketli Hilal ve İlk Kentler

Günümüzde çoğunlukla çöllerle kaplı olan Güney Mezopotamya, önceleri Bereketli Hilal’in bir parçasıydı. Bölge, Neolitik Çağ‘da tahıllar ve baklagiller açısından zengindi. Ayrıca birçok ürün ilk olarak Bereketli Hilal’deki çiftçiler tarafından evcilleştirilmişti.

Tarımın Bereketli Hilal’de yaklaşık 12.000 ila 10.000 yıl önce ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.1
Fotoğraf: Sémhur (Wikimedia), ©CC BY-SA 1.0

Tarım devrimi ile ortaya çıkan yerleşik yaşam tarzı ve hammadde fazlası, ilk kentlerin ve devletlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Sümerler, Akadlar, Babilliler ve Asurlular gibi Erken Yakın Doğu uygarlıklarının çoğu bu bölgede ortaya çıkmıştır.

Analizler Devam Edecek

Arkeologlar, kazı alanında ele geçirilen örneklerin analizinin devam edeceğini belirtti.

Proje direktörü Holly Pittman, ULUKAYIN’a gönderdiği e-postada şarap, likör veya diğer yerel alkollü içkilerin tüketilip tüketilmediği konusunda herhangi bir iz olup olmadığını şu şekilde yanıtladı:

“Yalnızca bira, hatta o bile analizleri bekliyor…”  1. “The Agricultural Revolution in Prehistory”, Graeme BARKER, OUP Oxford, 2006, ISBN: 9780191557668^
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments