Belçika, Federal Hükümet Telefonlarında TikTok’u Yasakladı, Peki TikTok Neden Yasaklanıyor?

Belçika, Federal Hükümet Telefonlarında TikTok’u Yasakladı, Peki TikTok Neden Yasaklanıyor?

Belçika federal hükümeti, hükümet yetkilileri tarafından kullanılan elektronik cihazlarda TikTok’u yasaklandı. Peki TikTok neden yasaklanıyor?

Belçika başbakanı Alexander De Croo, 10 Mart 2023 Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin video paylaşım uygulaması TikTok’un hükümet yetkilileri tarafından kullanılan bilgisayar ve mobil cihazlarda yasaklandığını söyledi.

Söz konusu kamuoyu açıklaması, Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından yapıldı.

Alexander De Croo, Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi’nin TikTok tarafından toplanan verilerle ilgili riskler olabileceği konusunda uyarıda bulunduğunu belirtti.

Belçikalı yetkililer TikTok’un Çin istihbarat servisleriyle işbirliği yapma olasılığının da yüksek olduğunu öne sürdü.

Başbakan Yardımcısı Georges Gilkinet, kararın federal düzeyde uygulanacağını tweetledi. Gilkinet bunun mantıklı ve gerekli bir karar olduğunu yazdı.

Başbakan Alexander De Croo, bölgesel, il ve yerel yönetimleri benzer bir Tiktok yasağı uygulamaya çağırdı. Bilgi güvenliğinin bir öncelik olduğunu söyledi.1

Başbakanın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre yasak altı ay sürecek ve ardından yeniden değerlendirilecek.

Dijitalleştirmeden Sorumlu Devlet Görevlisi Mathieu Michel, bu kararın hassas verileri korumayı amaçladığını söyledi. Mathieu Michel daha önce Belçika Siber Güvenlik Merkezi’nden bu konuyla ilgili bir rapor talep etmişti.

Geçtiğimiz haftalarda ABD, Kanada, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’nda TikTok’a yönelik benzer yasaklar getirildi.

Yeni Merkezler Kurulacak

TikTok, bu yasaklar karşısında Avrupa ülkelerinin güvenini sağlamak için yeni merkezler kuracak. Yetkililerden yapılan açıklamaya göre Avrupalı kullanıcıların verileri bu yıldan itibaren İrlanda ve Norveç’teki merkezlerde saklanacak.

TikTok’un Avrupa’daki gizlilik başkanı Elaine Fox, daha önce yaptığı açıklamada Avrupalı kullanıcıların verilerinin ABD ve Singapur’daki merkezlerde saklandığını söylemişti.2

TikTok Neden Yasaklanıyor?

ByteDance tarafından 2016’da Çin’de Douyin adıyla piyasaya sürülen video paylaşım uygulamasının uluslararası versiyonu olan TikTok, 2017’de tüm dünyaya yayıldı. Kısa sürede büyüyen uygulama Çin kökenli olması nedeniyle birtakım kuşkuları da beraberinde getirdi.

Daha önce Afganistan, Bangladeş, İran ve Pakistan’da yasaklanan uygulama, son yıllarda Batılı ülkelerin de gündeminde, ancak bambaşka nedenlerle.

ABD, Kanada, Danimarka ve son olarak Belçika’da bazı hükümet görevlilerinin iş telefonlarında TikTok uygulaması bulundurması, gizlilik ve siber güvenlik gerekçeleriyle yasaklandı.

Yetkililer, uygulamanın Çin istihbarat servisleri tarafından baskı altına alınması hâlinde önemli verilerin ele geçirilebileceğini düşünüyor.

TikTok, Çin hükümeti tarafından bilişsel savaş amacıyla kullanıldığı kuşkusuyla geçtiğimiz yıl Tayvan’da da kamu cihazlarında yasaklanmıştı.

TikTok Hangi Ülkelerde Yasak?

Tiktok son 5 yıl içinde Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Ermenistan, Hindistan, Endonezya, Tayvan, İran, Ürdün, Azerbaycan, Danimarka, Belçika, ABD ve Kanada’da çeşitli gerekçelerle kısmen ya da tamamen yasaklandı. Ancak bu yasaklardan bazıları yalnızca bir kaç gün sürmüştür.  1. Tijdelijk verbod op TikTok op diensttoestellen federale overheid“, www.premier.be, March 10, 2023[]
  2. The Brussels Times with Belga, March 8, 2023[]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments