Japonya’da Bulunan Dev Kılıç Kötü Ruhlarla Savaşmak İçin Mi Yapılmıştı?

Japonya’da Bulunan Dev Kılıç Kötü Ruhlarla Savaşmak İçin Mi Yapılmıştı?

Japonya'da Bulunan Kılıç Kötü Ruh ile Savaşmak İçin Mi Yapılmıştı? Tomio Maruyama Mezar Höyüğü
Fotoğraf: AsPJT (Wikimedia), ©CC0 1.0

Araştırmacılar, Japonya’daki bir mezarda bulunan dev kılıcın kötü ruhları kovmak ve onlarla savaşmak için yapılmış olabileceğini söylüyor.

Japonya’daki arkeologlar, Kofun döneminden kalma (MS 250 – 538) kalkan şeklinde bronz bir ayna ve dev bir kılıç ortaya çıkardılar.

Tüm dünyada ilgi uyandıran keşif, Nara kenti yakınlarındaki bir tümülüste gerçekleşti.

Kansai region
Kansai bölgesinde yer alan Nara kenti, başkent Tokyo’nun yaklaşık 460 kilometre batısında, Osaka’nın 33 kilometre doğusundadır.

Kazıyı gerçekleştirilen arkeologlar, yaklaşık 1600 yıllık Tomio Maruyama adlı tümülüste bulunan kılıcın demirden yapıldığını ve yaklaşık 2,7 metre uzunluğunda olduğunu belirlediler.

2022 yılının Kasım sonlarında bulunan dev kılıç için birçok yerel arkeolog “olağandışı” ve “şaşırtıcı” ifadelerini kullandı. Bunun nedeni, keşfedilen kılıcın Japonya’da şimdiye dek bulunanların en büyüğü olması. Hatta daha önce Japonya’da ortaya çıkarılan kılıçların en büyüğü, söz konusu kılıcın neredeyse yarısı kadardı.

Araştırmacılar, bu boyuttaki bir kılıcın savaşlarda kullanılamayacak kadar büyük ve ağır olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle kılıcın muhtemelen ölen kişiyi kötü ruhlardan korumak için ya da ölen kişinin ölümden sonra kötü ruhlarla savaşabilmesi için gömüldüğünü ileri sürüyorlar.

Japonya'da Bulunan Kılıç Kötü Ruhlarla Savaşmak İçin Mi Yapılmıştı? Tomio Maruyama Mezar Höyüğü
Kılıcın Replikası
Fotoğraf: Saigen Jiro (Wikimedia), ©CC0 1.0

Japon arkeologlar kılıcın çoğunlukla törensel olarak kullanılan bir dakō örneği olduğunu belirttiler. Ayrıca yakın geçmişte, eski Japon mezarlarında birçok dalga biçimli dakō kılıcının ortaya çıkarıldığını söylediler. Ancak son bulunan kılıcın boyutu nedeniyle diğerlerinden farklı olduğu vurgulanıyor.

Ruh Kaçıran Bronz Ayna

Kılıcın yanı sıra arkeologlar mezar höyüğünde bronz bir ayna da buldular. Aynanın yaklaşık 64 cm uzunluğunda ve 31 cm genişliğinde olduğunu söylediler. Aynanın da kötü ruhları uzak tutmak için gömüldüğünü düşünüyorlar.

Rutgers Üniversitesi’nde sanat tarihi profesörü olan Annette Juliano, Çin’de Erken İmparatorluk Dönemi’nde bazı büyüsel özelliklerin aynalarla ilişkilendirildiğini yazmıştır.1

Arkeologlar, tümülüste yaptıkları kazılarda kılıç ve aynaya ek olarak, tarım aletleri ve bazı mutfak eşyaları da buldular.

Japonya'da Bulunan Kılıç Kötü Ruhlarla Savaşmak İçin Mi Yapılmıştı? Tomio Maruyama Mezar Höyüğü
Tümülüsteki Kazı Alanlarından Biri
Fotoğraf: AsPJT (Wikimedia), ©CC0 1.0

Keşif ve arkeolojik buluntulara ilişkin ilk duyuru 25 Ocak 2023 tarihinde yapılmıştı.

Tomio Maruyama Tümülüsü

Arkeologlar, Tomio Maruyama’nın ilk olarak MS 4. yüzyılın ikinci yarısında inşa edildiğini düşünüyorlar.

Nara kentinin batısında yer alan Tomio Maruyama, yaklaşık 10 metre yüksekliğinde ve 109 metre çapındadır. Dolayısıyla Japonya’da şimdiye dek keşfedilen dairesel tümülüslerin en büyüğüdür.

Tümülüste daha önce de pek çok arkeolojik kalıntı bulunmuştu. Bunlardan bazıları Kyoto Ulusal Müzesi’nde korunmaktadır.2

Dış Bağlantılar  1. Possible Origins of the Chinese Mirror“, Annette JULIANO, Source, Volume: 4, Number: 2/3, Winter/Spring, 1985^
  2. Yamato Tomio Maruyama kofun shutsudo-hin“, Kuni shitei bunkazai-tō, kunishitei.bunka.go.jp^