Aziz Patrick Günü: Covid-19’dan Bu Yana İlk Törenler

İrlanda’nın en önemli ulusal ve kültürel festivallerinden biri olan Aziz Patrick Günü kutlamaları geri dönüyor.

2019’dan bu yana Covid-19 nedeniyle düzenlenemeyen geçit törenleri, neredeyse tüm pandemi kısıtlamalarının kaldırılması üzerine bu yıl yeniden düzenlenecek. Dünyanın dört yanındaki İrlandalılar tarafından sevinçle karşılanan bu karar, pandemi nedeniyle zor günlerden geçen toplumun moral düzeyini de yükseltmiş olacak.

İrlandalı yetkililer festivalin, pandemi nedeniyle can çekişen turizm sektörünün toparlanmasına da katkı sağlamasını umuyor. Pandemi öncesinde kutlamalar için İrlanda’yı deniz aşırı ülkelerden yüzbinlerce kişi ziyaret ediyordu.

İrlanda dışında Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde de Aziz Patrick Günü, turizm potansiyeli olan festivaller listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Covid-19 kısıtlamaları her ne kadar büyük oranda kaldırılsa da, İrlanda’ya yurt dışından gelen ziyaretçiler için aşı sertifikası gerekli. İrlanda’da tüm aşılarını tamamlayanların oranı %80 dolayında. Ancak sağlık uzmanları insanların yine de tedbirli olması, kalabalık ve kapalı alanlarda maske takması gerektiği yönünde uyarılarda bulunuyor.

Aziz Patrick Günü 2022 geçit törenleri ne zaman?

Aziz Patrick Günü geçit töreni İrlanda’da 17 Mart Perşembe günü düzenlenecek. İrlanda hükûmetinin Cuma gününü de tatil ilân etmesi nedeniyle İrlandalıların önünde kutlamalar için dört günlük bir süre olacak. Bu tatiller, dünyanın dört yanındaki İrlanda Elçilikleri için de geçerli olacak.

Aziz Patrick Günü, İrlandalıların yaşadığı ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Rusya, Norveç ve Japonya gibi ülkelerde de kutlanıyor. Bunlar dışında neredeyse tüm dünyada İrlanda pubları, bu özel gün için yeşil bira servis ediyor. Aziz Patrick Günü’nün resmî tatil olmadığı ülkelerde geçit törenleri, genellikle Aziz Patrick Günü’nden bir önceki hafta sonu organize ediliyor.

Aziz Patrick Günü her yıl 17 Mart’ta, Aziz Patrick’in ölüm yıldönümünde kutlanıyor. Yoncalar ve yeşil renk festivalin en önemli sembollerindendir.1 Bu nedenle Chicago Irmağı her yıl kutlamalar için yeşile boyanıyor. Geçit törenlerinde yeşil giyinmeye özen gösteriliyor. Hatta bira gibi günlük içecekler dahi gıda boyalarıyla yeşile boyanıyor. Restoranlarda ve publarda Aziz Patrick Günü’ne özel pek çok atıştırmalık ve kokteyl hazırlanıyor.

St. Patrick’s İstanbul Festivali

Yabangee tarafından organize edilen St. Patrick’s İstanbul Fest, 18 Mart 2022 Cuma günü Beyoğlu’ndaki Blind adlı konser salonunda gerçekleşecek. Pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilecek festival hakkında detaylı bilgi için biletix ve biletino adreslerine tıklayabilirsiniz.  1. The Wearing of the Green – A History of St Patrick’s Day” Mike CRONIN & Daryl ADAIR, Routledge, ISBN: 9780415359122[]