Astronomi ve Uzay Meraklıları Buraya! Şaşırtıcı Gerçeklerle Dolu 15 Soruluk Test

Uçsuz bucaksız bir karanlık. İnsan aklının sınırlarını zorluyor. Einstein’ın dediği gibi aslında hepimiz koca bir kütüphanede merak dolu gözlerle kitapları kurcalayan küçük çocuklar gibiyiz. Uzay hakkında daha keşfedecek çok şeyimiz var. İşte size merakınızı daha da artıracak kısa bir test. Doğru yanıtlar açıklamalarıyla birlikte aşağıda verilmiştir.

/15

Astronomi ve Uzay Hakkında Ne Kadar Bilgilisin?

1 / 15

Güneş Sistemi'nin de içinde bulunduğu galaksinin adı nedir?

2 / 15

Güneş Sistemi'ndeki en büyük gezegen hangisidir?

3 / 15

Evren yaklaşık olarak kaç yaşındadır?

4 / 15

Evrende en çok bulunan element hangisidir?

5 / 15

25 Aralık 2021'de uzaya fırlatılan teleskop hangisidir?

6 / 15

Dünya yaklaşık kaç milyar yıl önce oluşmuştur?

7 / 15

Hangisi Neptün ötesi cüce gezegenlerden biri değildir?

8 / 15

Aşağıdakilerden hangisi Jüpiter'in uydularından biri değildir?

9 / 15

Işığın boşluktaki hızı saniyede yaklaşık kaç kilometredir?

10 / 15

Gökyüzündeki en parlak yıldız hangisidir?

11 / 15

Işık hızına ulaşsak bile komşu galaksi Andromeda'ya ulaşmamız kaç yıl sürerdi?

12 / 15

Güneş'e en yakın ve en uzak gezegenler hangi seçenekte doğru verilmiştir?

13 / 15

2006'da gezegenlik statüsünü yitiren ve artık Neptün ötesi cüce gezegen olarak sınıflandırılan gök cismi aşağıdakilerden hangisidir?

14 / 15

Adını Roma mitolojisindeki güzellik tanrıçasından alan gezegen hangisidir?

15 / 15

Yaşam izleri aramak için Şubat 2021'de Mars'a inen uzay aracı aşağıdakilerden hangisidir?

Your score is

0%

Doğru Yanıtlar

Güneş Sistemi’nin içinde bulunduğu galaksinin adı nedir?

Güneş Sistemi, Samanyolu Galaksisi’ninde yer alan milyarlarca yıldız sisteminden bir tanesidir. Bilim adamları Güneş Sistemi’nin yaklaşık 4,5 milyar yıl önce oluştuğunu düşünmektedir.

Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegen hangisidir?

Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegen Jüpiter’tir. Adını Roma mitolojisinden almıştır. Bir gaz devi olan Jüpiter’in atmosferi büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşmakla birlikte eser miktarda metan ve su buharı da içermektedir.

Evren yaklaşık olarak kaç yaşındadır?

Günümüzdeki bilgilere göre evrenin yaklaşık 13,7 milyar yaşında olduğu düşünülmektedir. Big Bang denen bir olayla genişlemeye başlayan evren, aradan milyarlarca yıl geçmesine rağmen genişlemeye devam etmektedirler. Evreni genişlemeye zorlayan bu enerji “karanlık enerji” olarak adlandırılmaktadır.

Evrende en çok bulunan element hangisidir?

Evrende en çok bulunan element hidrojendir. Atom numarası 1 olan hidrojen, evrenin kütlece yaklaşık 3/4’ünü oluşturmaktadır.

25 Aralık 2021’de uzaya fırlatılan teleskop hangisidir?

James Webb Uzay teleskobu 25 Aralık 2021’de uzaya fırlatılmış ve 12 Temmuz 2022’de hizmete girmiştir. Yaklaşık 10 yıl boyunca görevde kalması planlanmaktadır.

Dünya yaklaşık kaç milyar yıl önce oluşmuştur?

Dünya yaklaşık 4,5 milyar yıl önce oluşmuştur. Milyarlarca yıl boyunca prokaryotların hüküm sürdüğü Dünya’da ilk hayvanlar yaklaşık 540 milyon yıl önce, ilk insanlar ise yaklaşık 2,8 milyon yıl önce ortaya çıkmıştır.

Hangisi Neptün ötesi cüce gezegenlerden biri değildir?

Neptün ötesi cüce gezegenlerin başlıcaları Plüton, Haumea, Makemake ve Eris’tir. Ganymede ise Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter’in uydularından biridir. Uydu olmasına karşın Merkür’den daha büyüktür.

Hangisi Jüpiter’in uydularından biri değildir?

Jüpiter’in en bilinen uyduları Europa, Ganymede, Io ve Callisto’dur. Deimos ise Kızıl Gezegen Mars’ın iki doğal uydusundan biridir. Adını Yunan mitolojisindeki terör ve korkunun tanrısı Deimos’tan almıştır.

Işığın boşluktaki hızı saniyede yaklaşık kaç kilometredir?

Evrendeki mutlak hız sınırı kabul edilen ışık hızı saniyede yaklaşık 300.000 kilometredir. Evrendeki pek çok gök cisminin uzaklığı ışık hızıyla ölçülür. Örneğin Güneş’ten sonra Dünya’ya en yakın yıldız olan Alpha Centauri’nin bize uzaklığı yaklaşık 4,37 ışık yılıdır. Yani ışık hızıyla giderseniz 4,37 yıl sonra Alpha Centauri’ye ulaşabilirsiniz. 4,37 ışık yılı 41,3 trilyon km’ye denk gelmektedir.

Işık hızından dolayı gökyüzündeki her şeyin aslında geçmişteki hâlini görürüz. Şöyle ki, Alpha Centauri’ye baktığımızda aslında onun 4,37 yıl önceki halini görürüz. Çünkü 4,37 yıl önceki ışığı bize ancak ulaşmaktadır. Bu nedenle Alpha Centauri yakınlarındaki bir gözlemci de benzer şekilde Dünya’nın 4,37 yıl önceki hâlini görecektir. Dolayısıyla ilk insanların yaklaşık 2,8 milyon yıl önce ortaya çıktığı düşünülürse, 2,8 milyon ışık yılından daha uzaktaki hiçbir varsayımsal uygarlığın insanları göremediği söylenebilir.

Gökyüzündeki en parlak yıldız hangisidir?

Gökyüzündeki en parlak yıldız Sirius’tur. Aslında Dünya’dan tek bir yıldızmış gibi görünmesine karşın Sirius-A ve Sirius-B adındaki iki yıldızdan oluşur. Dünya’ya uzaklığı yaklaşık 8,6 ışık yılıdır.

Işık hızına ulaşsak bile komşu galaksi Andromeda’ya ulaşmamız kaç yıl sürer?

Samanyolu Galaksisi’ne en yakın büyük galaksi olan Andromeda, yaklaşık 2,5 milyon ışık yılı uzaklıktadır. Bu nedenle ışık hızında bile gitseniz Andromeda’ya ulaşmanız yaklaşık 2,5 milyon yıl sürer. Saatte 3500 km hızla giden bir Lockheed SR-71 jetle ise yaklaşık 771 milyar yıl…

Güneş’e en yakın ve en uzak gezegenler hangileridir?

Güneş’e en yakın gezegenler sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’dür.

Güneş Sistemi'ndeki gezegenler. #Uzay #Astronomi #Evren
Güneş Sistemi’ndeki gezegenler.

Neptün’den sonra ise Plüton, Haumea, Makemake ve Eris gibi cüce gezegenler gelir.

2006’da gezegenlik statüsünü yitiren gök cismi hangisidir?

2006’da gezegenlik statüsünü yitiren ve artık Neptün ötesi cüce gezegen olarak sınıflandırılan gök cismi Plüton’dur. Ay’ın yaklaşık beşte biri kadar olan Plüton 1930’da keşfedilmişti.

Adını Roma mitolojisindeki güzellik tanrıçasından alan gezegen hangisidir?

Venüs gezegeni adını, Roma mitolojisindeki güzellik tanrıçası Venüs’ten almıştır. Venüs, Yunan mitolojisindeki Afrodit’in Roma’daki karşılığıdır.

Nasıl Adlandırıldılar? Gezegenler ve Greko-Romen Tanrılar

Yaşam izleri aramak için Şubat 2021’de Mars’a inen uzay aracı hangisidir?

Perseverance adındaki keşif aracı, NASA tarafından 17 Temmuz 2020’de fırlatılmış ve 18 Şubat 2021 tarihinde Mars yüzeyine inmiştir. Mars’taki jeolojik süreçlere ve yaşam izlerine yönelik önemli ipuçları sağlamıştır.

Dış Bağlantılar

NASA Science: MARS 2020 Mission Perseverance Rover