21. Yüzyılın Cadı Avı Kurbanları

Cadı olduğundan kuşkulanılan kişilerin araştırılması, sorgulanması ve cezalandırılması cadı avı olarak tanımlanır. Tahminlere göre Avrupa genelinde 40.000 ile 60.000 arasında kişi cadı suçlamasıyla öldürülmüştür.1 Erken Modern Çağ’da bir salgın gibi tüm dünyaya yayılan cadı avları 18. yüzyıldan sonra büyük ölçüde son bulmuştur. Ancak 21. yüzyılda bile dünyanın farklı köşelerinde pek çok kişinin cadı ya da büyücü olduğu gerekçesiyle infaz edildiği rapor edilmiştir.

Jongolo Sola, 2001

Tanzanya – 2001’de Tanzaya’nın güneyindeki Mbeya’da yaşanan bir kazada 32 kişi yaşamını yitirdi. Feci kazadan sonra Sola Jongolo adında 63 yaşında bir kadın, elinde plastik bir torbayla olay yerinde beyin toplarken görüldü. Bunun üzerine yaşlı kadının cadı olduğundan şüphelenildi.

Sola Jongolo, olaydan kısa süre sonra linç edildi ve dövülerek öldürüldü.

Diego Hernandez Lopez, 2002

Meksika – 2002’de Meksika’nın güneydoğusundaki Chiapas eyaletinde yaşayan Diego Hernandez Lopez’in cadı olduğuna yönelik dedikodular, San Juan Chamula köyü sokaklarında yankılanmaktaydı. Söylentilere kayıtsız kalmayan bir kaç saldırgan, Diego Hernandez Lopez’in evine bir gece baskını düzenlediler. Saldırı sırasında cadı olduğuna kanaat getirdikleri ve büyüler yaptığını ileri sürdükleri Diego’yu ve yanındaki üç kişiyi silahla öldürdüler, beş kişi de yaraladılar.

Chiapas’ta 1990’lı yıllarda da pek çok kişi, büyü yaptığı gerekçesiyle öldürülmüştü.

Soeur Irina, 2005

Romanya – 2005’te şeytan tarafından ele geçirildiği sanılan 23 yaşındaki genç rahibe Soeur Irina, şeytan çıkarma seansına maruz kaldı. Keşişten kendisine yardım etmesini isteyen Irina, hakaret etmeye başlayınca ağzı bağlandı ve çarmıha gerildi. Küçük bir odaya kitlenmesinden bir kaç gün sonra da ölü bulundu.

Olaydan sonra söz konusu keşiş ve dört rahibe soruşturmaya alındı. Irina’nın daha önce kısa bir süre şizofreni tedavisi gördüğü öğrenildi. Rumen Ortodoks Kilisesi şeytan çıkarma ayinini kınadığını açıkladı. Keşiş ise meslekten men edildi.

Fawza Falih, 2010

Suudi Arabistan – 2006’da büyücülük ve hayvanlara eziyet ettiği gerekçesiyle ölüme mahkum edildi ve başının kesilmesine karar verildi. Uluslararası pek çok örgüt karara tepki gösterse de temyiz mahkemesi kararı onadı.

Yaklaşık dört yıl boyunca bir hapishane hücresinde infazını bekleyen Fawza Falih, 2010’da yemek yerken boğularak yaşamını yitirdi. Daha doğrusu Suudi yetkililerinin açıklaması bu yöndeydi.

Ama Hemmah, 2010

Gana – 20 Kasım 2010 günü pastör Samuel Fletcher Sagoe, kız kardeşini ziyarete gittiğinde yaşlı bir kadının yatak odasında oturduğunu gördü. O kişi, 72 yaşındaki Ama Hemmah’dı.

İddialara göre Ama Hemmah, bölgede bilinen bir cadıydı. İtirafa zorlandıktan sonra üzerine gazyağı döküldü ve ateşe verildi. Ama Hemmah, bir hemşirelik öğrencisi tarafından hastaneye götürülse de kurtarılamadı. Şüpheliler, suçu inkar ettiler ve büyükannenin içindeki şeytanları kovmaya çalıştıklarını ileri sürdüler.

Amina bint Abdulhalim Nassar, 2011

Suudi Arabistan – Cadılık ve büyücülük yaptığı şüphesiyle tutuklanan Amina bint Abdulhalim Nassar, yüksek mahkemenin de onaylamasıyla 2011 sonlarında idam edildi. Amina’nın evinde yapılan aramalarda büyücülükle ilgili pek çok materyalin bulunduğu ileri sürüldü.

Yetkililer Amina’nın kendini bir şifacı olarak tanımladığını söylediler. İnfazın ardından pek çok uluslararası örgüt, yaşananları kınadıklarını açıkladı.

Muree bin Ali, 2012

Suudi Arabistan – Suudi Arabistan’ın güneyindeki Najran’da Muree bin Ali adlı bir kişi, üzerinde büyü kitapları ve tılsımlar bulundurduğu gerekçesiyle tutuklandı. Suudi mahkemeleri, Muree bin Ali’nin idam edilmesine karar verdi.

2012 ortalarına yüksek mahkemenin de onaylamasıyla Muree bin Ali halka açık bir şekilde başı kesilerek idam edildi.

Kepari Leniata, 2013

Papua Yeni Gine – 2013’te Henüz 20 yaşında olan Kepari Leniata, bir çocuğun hastalanarak ölmesinden sorumlu tutuldu. İllegal bir çete tarafından soruşturmaya alınan Kepari Leniata, cadı olmakla suçlandı ve işkence gördü. Kısa süre sonra da bir çöplüğün üzerinde bedeni ateşe verildi.

Papua Yeni Gine polisi Kepari Leniata’nın öldürülmeden önce işkence gördüğünü ve çoluk-çocuk demeden yüzlerce kişinin vahşete tanık olduğunu doğruladı. Ayrıca infaz sırasında polisin orada olduğunu ancak kalabalığa müdahale etmek için sayıca az olduklarını belirttiler.

2022’de Kepari Leniata’nın altı yaşındaki kızı da büyücülük suçlamasıyla işkence gördü ancak çocuk kurtarıldı.

Ahmed Kusane Hassan, 2020

Somali – 2020’de Ahmed Kusane Hassan adındaki bir kişi, El Kaide bağlantılı militan örgüt Eş-Şebab tarafından büyücülük yaptığı gerekçesiyle ölüme mahkûm edildi. İddialara göre Ahmed Kusane Hassan, evli bir çifti birbirinden ayırmak için büyü yapmıştı.

24 Eylül 2020 günü büyücülük, örgüt tarafından dinden çıkma eylemi olarak tanımlandı ve Ahmed Kusane Hassan, idam mangası tarafından halka açık bir şekilde infaz edildi.

Seema Devi, 2022

Hindistan – 31 yaşındaki Seema Devi, büyücülük yaptığı gerekçesiyle bir akrabası tarafından katledildi. Hindistanlı yetkililer, merhumun demir bir sopayla dövülerek öldürüldüğünü belirlediler.

Seema Devi’yi öldüren 35 yaşındaki akrabası, olaydan kısa bir süre sonra tutuklandı. Sanık, akrabasının doğa üstü güçlere sahip olduğunu iddia etti ve iki yıl önce yaşamını yitiren yeğeninin ölümünden Seema Devi’yi sorumlu tuttu.  1. Germany was once the witch-burning capital of the world. Here’s why” Gwynn GUILFORD, Quartz, January 24, 2018[]