Notre Dame Katedrali’nin 2024’te Açılması Planlanıyor

Paris’in en önemli sembollerinden biri olan Notre Dame Katedrali’nin 2024’te ziyarete açılması planlanıyor.

15 Nisan 2019 tarihinde akşam saatlerinde başlayan bir yangın sonucu büyük hasar gören Notre Dame Katedrali’nin güvenlik işleri ve sağlamlaştırma çalışmaları sona erdi. Fransız yetkililer önümüzdeki kış dönemi rekonstrüksiyon çalışmalarının başlayacağını belirtti. Bu doğrultuda katedralin, 2024’te Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek olan Yaz Olimpiyatları öncesinde ziyarete açılması planlanıyor.

Notre Dame Katedrali’nin korunması ve restorasyonu için görevlendirilen eski genelkurmay başkanı General Jean-Louis Jorgeline, katedralin rekonstrüksiyonunda görev almak isteyenlere adaylık çağrısında bulundu.

Şayet her şey planlandığı gibi giderse 2024’te açılacak olan Notre Dame Katedrali, beş yıl kapalı kalmış olacak.

Katedralin restorasyonu için pek çok proje değerlendirmeye alınsa da tarihi dokunun bozulmamasına özen gösteriliyor. Bu nedenle katedralin onarımı için tarihi gerçekliğe uygun olarak meşe ağaçlarına ihtiyaç duyuluyor.

15 Nisan 2019 tarihinde çıkan yangının nedeni hâlâ kesin olarak bilinmiyor. Ancak uzmanlar kısa devre ve sigara olasılığı üzerinde duruyor.

Notre Dame Katedrali Hakkında

1163’te yapımına başlanan Notre Dame Katedrali, 1345’te tamamlanmıştır. Fransız gotik stilinin en önemli örneklerinden biridir. Hristiyanlıktan önce aynı bölgede, gökyüzü tanrısı Jüpiter’e adanmış bir tapınak olduğu düşünülüyor.

1548’te katedralin bazı heykelleri, Protestan bir grup olan Huguenotlar tarafından tahrip edilmiştir. 1789’daki Fransız Devriminden sonra katedralin içindeki bazı değerli objeler yağmalanmıştır.

19. yüzyıl başlarında gerçekleşen Napolyon Savaşları sırasında katedralin, bakımsızlıktan ötürü yıkılması gündeme gelmiştir. Fransız yazar Victor Hugo, “Notre-Dame’ın Kamburu” adlı ünlü eserini, bu konuda farkındalık yaratmak için yazmıştır.