Wylewanie Ołowiu: Tradycja Sylwestrowa

Wylewanie Ołowiu: Tradycja Sylwestrowa

Sylwester jest dziś dla wielu ludzi ważny, tak jak to było w przeszłości. Do tego stopnia, że ​​z biegiem czasu powstało wiele ciekawych tradycji związanych z Sylwestrem. Ten artykuł koncentruje się na odlewaniu ołowiu, które jest powszechnie spotykane w społecznościach środkowoazjatyckich i europejskich.

Jak Odbywa Się Nalewanie Ołowiu?

Wiedza o tym, co wydarzy się w przyszłości, była jednym z największych marzeń ludzi. Dlatego w przeszłości ludzie stosowali ciekawe metody wróżenia. Możesz zobaczyć listę na Wikipedii.

Istnieją również metody, które współczesnemu człowiekowi mogą wydawać się dzikie, takie jak używanie wnętrzności lub wątroby martwych zwierząt. Na szczęście lewanie ołowiu to nic takiego. Jak ludzie wykonują odlewanie ołowiu?

Najpierw wróżka topi ołów lub cynę w kadzi w celu wróżenia. Następnie stopiony metal wlewa się do zimnej wody. Szybko stygnący metal przybiera ciekawe kształty. Wróżka przepowiada przyszłość, patrząc na te kształty.

Historia Odlewania Ołowiu

Pochodzenie zalewania ołowiem jest niejasne. Jednak amerykańska pisarka Patricia Telesco napisała, że ​​starożytni Rzymianie i Celtowie stosowali metody wróżenia podobne do wylewania ołowiu.1

Pochodzenie odlewania ołowiu sięga również czasów starożytnych w społecznościach tureckich. Yaşar Kalafat napisał, że wylewanie ołowiu odbywa się w celu leczenia niektórych chorób fobii w wierze Tengrizm.2 Spektakl wygląda tak:

Najpierw pacjent siada na podłodze lub na krześle. W międzyczasie dwie osoby trzymają osłonę, aby zapobiec rozpryskiwaniu się płynnego ołowiu na pacjenta. Wróżka lub inna osoba również trzyma miskę z wodą. Wróżka wlewa stopiony ołów do miski trzymanej nad głową pacjenta. To, jak wygląda zestalony ołów, jest interpretowane jako to, czego pacjent podświadomie się boi.

Turecki badacz Murat Uraz twierdził, że takie tradycje, jak polewanie ołowiem lub wieszanie czosnku w domach, aby trzymać zło z daleka, są zmodyfikowanymi praktykami fetyszyzmu.3

Ludy Europy Południowo-Wschodniej, zwłaszcza Serbowie i Bośniacy, wykonywali odlewanie ołowiu w podobnych celach. Nie tylko w południowo-wschodniej Europie, ale także w wiejskiej Norwegii, miejscowa ludność wykonywała go, choć w różnych celach.

Metody Wróżenia w Malleus Maleficarum

Malleus Maleficarum, napisany przez dwóch inkwizytorów, Heinricha Kramera i Jacoba Sprengera, był ważnym źródłem informacji dla łowców czarownic. Książka zawiera wiele metod wykrywania czarownic. Jednym z nich jest lewanie ołowiu.

Nalewanie ołowiu odbywało się we wczesnym okresie nowożytnym, aby dowiedzieć się, czy ktoś został zaczarowany. Według Malleus Maleficarum inkwizytorzy mogli również wykonywać to m, aby skrzywdzić czarownice.4

Współczesne Nalewanie Ołowiu

Nalewanie ołowiu jest znane jako tinanvalanta w Finlandii, bleigießen w Niemczech i Austrii, kurşun dökmek w Turcji i lití olova w Czechach. Dziś powszechną tradycją jest wykonywanie ołowianych odlewów w sylwestra w Finlandii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Czechach. Sposób jej praktykowania jest taki sam, jak metody wymienione powyżej. Ktoś wlewa stopiony ołów lub cynę do miski wypełnionej wodą. Na podstawie kształtu zastygłego metalu powstają proroctwa na nadchodzący rok. Tak jak postacie przypominające samolot lub statek oznaczają podróż…

Możesz także polubić: Przesilenie Zimowe: Co to Jest Jul, Saturnalia i Nardugan?

Molibdomancy i podobne metody są również dostępne poza krajami wymienionymi powyżej. Przykłady obejmują Turcję, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Estonię i Łotwę.

Szkody Zdrowotne Ołowiu

Wdychanie oparów ołowiu jest niezwykle ryzykowne dla ludzkiego zdrowia. Z tego powodu w 2018 r. w wielu krajach sprzedaż zestawów do nalewania ołowiu była ograniczona. Pracownicy służby zdrowia zachęcają do używania wosku pszczelego, o wiele bardziej nieszkodliwego materiału, zamiast ołowiu i cyny.


  1. FutureTelling: Complete Guide to Divination, Patricia TELESCO, Crossing Press, ISBN: 978-0895948724^
  2. Altaylar’dan Anadolu’ya Kamizm-Şamanizm, Yasar KALAFAT, Yeditepe Yayinevi, ISBN: 975-6480-23-8^
  3. Türk Mitolojisi, Murat URAZ, Düşünen Adam Yayınları, ISBN: 975-9792359^
  4. Malleus Maleficarum, Heinrich KRAMER i Jacob SPRENGER^
Wiedza mnoży się, gdy się ją dzieli: