W Północnych Niemczech Odkryto 10500-Letni Grobowiec Kremacyjny

W Szlezwiku-Holsztynie znaleziono pozostałości grobowca kremacyjnego sprzed około 10500 lat. To czyni go najstarszym grobowcem, jaki kiedykolwiek odkryto w północnych Niemczech.

Odkrycia dokonano około dwa tygodnie temu na bagnach Duvensee. Według oświadczenia archeologów jest to pierwszy grobowiec z epoki mezolitu odkopany w Szlezwiku-Holsztynie. W poprzednich latach w Hammelev (Dania), około 220 kilometrów na północ od Duvensee, odkryto również grobowiec wczesnego mezolitu.

Kierownik wykopalisk Harald Lübke powiedział, że grobowce w Duvensee i Hammelev pochodzą z tego samego okresu.

Fakt, że oba grobowce są grobowcami kremacyjnymi, zawiera ważne wskazówki dotyczące praktyk śmierci ludzi po ostatniej epoce lodowcowej w Europie Północnej. Zdaniem naukowców kremacja była powszechną praktyką wśród rybaków i grup zbieracko-łowieckich w północnej Europie we wczesnym mezolicie.

Przyczyna Śmierci Nieznana

Mówi się, że jest za wcześnie na szczegółowe wyjaśnienia na temat biologicznych cech zmarłych. Przyczyna śmierci jest obecnie nieznana.

Harald Lübke stwierdził, że w przypadku kremacji trudno ustalić przyczynę śmierci. Powiedział jednak, że ma nadzieję uzyskać próbki DNA z niektórych kości, które pozostają nienaruszone.

Analiza będzie kontynuowana w kontrolowanych warunkach, a miejsce pochówku zostanie przeniesione do muzeum archeologicznego w Szlezwiku.

Północne Niemcy we Wczesnym Mezolicie

W północnych Niemczech i wokół nich sosny i brzozy były powszechne we wczesnej epoce mezolitu. Te odporne na zimno rośliny rozprzestrzeniły się na północny wschód wraz z ociepleniem klimatu.

Ocieplenie klimatu wpłynęło również na faunę i strukturę socjologiczną regionu. Migracja reniferów na północ spowodowała, że ​​grupy polujące na nie rozprzestrzeniły się również na północ.

Łowcy reniferów wkrótce zostali zastąpieni przez leśnych łowców-zbieraczy z południa. Ocieplający się klimat pozwolił na rozpowszechnienie się w regionie drzew orzecha laskowego i żyznej trzciny. Grupa z południa utrzymywała się z polowania na zwierzęta leśne, łowienia ryb w jeziorach i zbioru orzechów laskowych.