W Gruzji Znaleziono 1,8 Miliona Letniego Zęba, Więc Co To Oznacza?

W Gruzji Znaleziono 1,8 Miliona Letniego Zęba, Więc Co To Oznacza?

człowiek, ząb, ewolucja, szczątki
Chris Stringer ©️CC BY 4.0

Archeolodzy znaleźli ludzki ząb mający około 1,8 miliona lat w pobliżu wsi Orozmani w południowej Gruzji. Więc co to oznacza w kategoriach antropologicznych i ewolucyjnych?

Archeolodzy w Gruzji natknęli się niedawno na ważne pozostałości archeologiczne. W wiosce przy granicy z Armenią znaleźli ząb wczesnych ludzi.

Według wstępnych badań uważa się, że ząb pochodzi sprzed 1,8 miliona lat. Czaszki Homo erectus i różne kości w tym samym wieku zostały wcześniej znalezione w Dmanisi, niedaleko wioski. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że ząb znaleziony w Orozmani należy do Homo erectus.

Archeolog Giorgi Bidzinaszwili z Zespołu Badawczego Dmanisi rozmawiał z ULUKAYIN na ten temat:

Ponieważ znaleziska w Orozmani i Dmanisi są mniej więcej w tym samym wieku, a hominidy z Dmanisi to Homo erectus, uważamy, że ząb Orozmani również powinien należeć do Homo erectus„. (11 września 2022)

Giorgi Bidzinaszwili powiedział, że ostateczna odpowiedź zostanie podana później, wraz z publikacją odpowiedniego artykułu.

Władze gruzińskie po raz kolejny podkreśliły paleoantropologiczne znaczenie terytorium Gruzji poprzez to odkrycie archeologiczne. Stwierdzili, że geografia Gruzji i Kaukazu Południowego jest ważną osadą dla wczesnych ludzi pochodzących z Afryki.

Szczątki Ludzkie w Dmanisi

Szczątki Homo erectus znalezione w Dmanisi w regionie Kvemo Kartli są najstarszymi szczątkami ludzkimi, jakie kiedykolwiek odkryto w zachodniej Eurazji.1

Skamieliny te, sklasyfikowane w taksonomii jako Homo erectus lub Homo erectus georgicus, dostarczyły ważnych wskazówek dotyczących tras migracji, którymi podążali pierwsi ludzie.

człowiek, ząb, ewolucja, szczątki
Jedna z czaszek Homo erectus znalezionych w Dmanisi.
Gruzińskie Muzeum Narodowe, Tbilisi
Alexey Mukhranov (Wikimedia ©️CC BY-SA 4.0)

Na podstawie odkryć archeologicznych w Dmanisi uważa się, że Kaukaz Południowy był jedną z pierwszych osad wczesnych gatunków ludzkich, które rozprzestrzeniły się z Afryki. Ostatnie odkrycia we wsi Orozmani dodatkowo wzmacniają te szacunki.

Migracje Homo Erectus

Homo erectus, który, jak się uważa, pojawił się około 2 miliony lat temu, jest pierwszym człowiekiem, który stoi prosto, według współczesnych szczątków Homo.

Archeolodzy uważają, że Homo erectus rozprzestrzenił się przez korytarz lewantyński i Róg Afryki w kierunku Anatolii, Kaukazu i Azji Południowej około 1,9 do 1,8 miliona lat temu.2

Pierwszymi kluczowymi miejscami wczesnej migracji poza Afrykę były Gruzja, Pakistan i Chiny. Z drugiej strony rozprzestrzenianie się Homo erectus na Europę Zachodnią rozpoczęło się 1,2 miliona lat temu.  1. Fossil Skulls from Dmanisi„, G. Philip RIGHTMIRE & David LORDKIPANIDZE, Out of Africa I, ISBN: 9789048190355[]
  2. „Human Paleoecology in the Levantine Corridor”, N. Goren-Inbar & John D. Speth, Oxbow Books, ISBN: 9781842171554[]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments