Restorasyondaki Divriği Ulu Cami Ziyarete Açılıyor

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nda restorasyon ve sağlamlaştırma çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Sivas’ın Divriği ilçesinde yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nda Nisan ayında başlayan restorasyon ve sağlamlaştırma çalışmaları tüm özen ve titizliğiyle devam ediyor.

Çalışmaları yerinde inceleyen Sivas valisi Dr. Yılmaz Şimşek, tarihi yapının çok yakın bir zamanda yeniden ziyarete açılmasını planladıklarını belirtti. Vali, Evliya Çelebi’nin Divriği Kompleksi için yazdıklarından alıntı yaparak hayranlığını dile getirdi.

Taş bezemeleriyle görenleri büyüleyen Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nda restorasyon 2017 yılında başlamıştı ancak yaklaşık iki yıl sonra tüm çalışmalar durdurulmuştu. Yarım kalan restorasyon, yeniden yapılan ihaleyi kazanan firmanın başlattığı çalışmalar sonucunda kaldığı yerden devam etti. Yakın bir zamanda ise tamamen sona ereceği söylenerek tarihi yapının çok daha sağlam ve dayanıklı bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılacağı belirtildi.

Hem cami hem de darüşşifa şimdilik yalnızca dışardan ziyaret edilebiliyor, yapıların içine girmek ne yazık ki yasak.

Vali Yılmaz Şimşek’in bakım ve onarım çalışmalarını yakından incelediği fotoğraflar hem kendi resmi Twitter hesabından hem de Sivas Valiliği’nin resmi Twitter hesabından paylaşıldı.

Yılmaz Şimşek ve ekibi aynı gün Divriği’deki Tarihi Arasta Bölgesi’nde de incelemelerde bulundu. Vali, çarşının mevcut projeye göre tarihi yapısına uygun bir şekilde varlığını devam ettireceğini söyledi.

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, 1985 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Türkiye’den giren ilk tarihi eser olmuştur.

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nın Tarihçesi

11. yüzyıla kadar bir Bizans kenti olan Divriği, 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türk toplulukları tarafından ele geçirilmiş ve bölgede Erzincan merkezli Mengücek Beyliği kurulmuştur.

Divriği Ulu Cami, 1229 yılında Şahinşah’ın torunu Mengücek Beyi Ahmed Şah tarafından yaptırılmıştır. Caminin bitişiğindeki darüşşifa da aynı yıl Ahmed Şah’in eşi Turan Melek tarafından yapıya ekletilmiştir.

Bezemeleriyle ünlü yapının tarih boyunca da pek çok kez restorasyondan geçtiği biliniyor.

Tarihi cami ve darüşşifa, günümüz sanat tarihçileri tarafından, Mengüceklilerden kalan en önemli eser olarak yorumlanıyor.