Mamuty W Mitologii I Wierzeniach Ludowych

Mamuty W Mitologii I Wierzeniach Ludowych

Zwierzęta odgrywają ważną rolę w codziennym życiu naszych przodków. Jednym z nich są mamuty, których niestety nie możemy zobaczyć na żywo.

Mamuty… To zarówno ciekawe, jak i bardzo przerażające zwierzęta. Tak, nie mówimy o Manny i Ellie.*

Mamuty, rodzaj rodziny Elephantidae, zawsze były przerażającym zwierzęciem dla ludzi z epoki kamienia ze względu na ich ogromne rozmiary. Jednak głód pokonał strach. Jednym ze zwierząt, które zaspokajały zapotrzebowanie na białko zarówno neandertalczyków, jak i współczesnych ludzi, były mamuty. Ponadto do utrzymywania ciepła używano futer mamuta. Co więcej, te futra były dość funkcjonalne. Ponieważ mamuty miały długie włosy w epoce lodowcowej ze względu na adaptację klimatyczną.

Mamuty były jednym z najczęściej upolowanych zwierząt w regionach położonych blisko północy. W rzeczywistości jedną z dwóch głównych hipotez wyjaśniających, dlaczego mamuty wyginęły, jest to, że były one zbyt upolowane. Drugi to zmiana klimatu, znana również jako globalne ocieplenie.

Jaskinia Rouffignac, Francja

Mamuty pojawiły się w epoce Zancleanu w epoce pliocenu (około pięć milionów lat temu). Oznacza to, że dzielili tę samą ziemię ze wszystkimi gatunkami ludzkimi, od homo habilis do homo sapiens. Jednak większość mamutów zniknęła w okresie przedborowym, około 10300 do 9000 lat temu. Tylko bardzo mała populacja przetrwała na Wyspie Świętego Pawła na Alasce do około 5750 lat temu i na Wyspie Wrangla w Rosji do 4000 lat temu.

Mity i Wierzenia Ludowe Dotyczące Mamutów

W wyniku interakcji między mamutami a ludźmi, mamuty pozostawiły głębokie psychologiczne blizny na ludziach z epoki kamienia. Widać to zarówno na obrazach jaskiniowych, jak i narracjach mitologicznych. W mitologiach północnoamerykańskich, europejskich i turko-syberyjskich istnieje wiele wierzeń na temat mamutów i podobnych do mamutów mitologicznych stworzeń. 1

Biorąc pod uwagę syberyjski klimat, nie powinno nas dziwić, że w zamarzniętej glebie do dziś przetrwało wiele szczątków mamuta. Wysiłki miejscowej ludności nad zrozumieniem szczątków mamuta doprowadziły jednak do powstania nowych mitów i wierzeń ludowych. Niektóre szczątki mamutów znalezione w Rosji zostały zinterpretowane przez miejscowych jako słonie bojowe Aleksandra Wielkiego.

Jedno z interesujących wierzeń na temat mamutów znajduje się w mitologii tureckiej. Zgodnie z wierzeniami ludowymi Dolganów i Jakutów żyjących na Syberii, zostali zabrani do podziemia, aby służyć Erlikowi, podziemnemu bogowi w mitologii tureckiej. Mamuty, które nie chcą służyć Erlikowi i próbują uciec na ziemię, są karane zamrażaniem i skazywane na śmierć. Ciała mamutów znalezione w syberyjskiej tajdze są interpretowane jako mamuty karane. Tak więc, zgodnie z ludowymi wierzeniami szamańskich Dolganów i Jakutów, mamuty tak naprawdę nie zniknęły. Nadal mieszkają pod ziemią, aby służyć Erlikowi. Jeśli nazwiesz to życiem…

Uwagi

  • Manny i Ellie: Mamuty w filmach Ice Age.

  1. Mythological Beings Based On Mammoths, Petr JANDACEK & Louise JANDACEK^
Wiedza mnoży się, gdy się ją dzieli: