Czy Jomsborg był prawdziwy? Nowe odkrycia mogą potwierdzać istnienie X-wiecznego zamku wikingów

Znalezisko archeologiczne na wyspie Wolin ponownie rozpaliło trwającą od dawna debatę dotyczącą istnienia i miejsca pobytu legendarnego zamku wikingów z X wieku Jomsborg.

Dr Wojciech Filipowiak, archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, odkrył przekonujące dowody, które potencjalnie mogą rozwikłać tajemnicę, która od ponad pięciu stuleci wprawia w zakłopotanie historyków i badaczy wikingów.

Nieoczekiwany przełom nastąpił podczas budowy wieży widokowej w parku miejskim na malowniczej wyspie Wolin, położonej na Morzu Bałtyckim. Gdy robotnicy kopali głęboko w ziemi, odkryli pozostałości artefaktów, które wydają się wskazywać na istnienie dobrze prosperującego miasta w X wieku. Odkrycia te wywołały ogromne poruszenie w społeczności archeologicznej, ponieważ dostarczają kuszących wskazówek wskazujących na potencjalne istnienie Jomsborga.

Artefakty odkryte przez Dr Filipowiaka i jego zespół rzucają nowe światło na historię życia wikingów, temat, który przez długi czas pozostawał owiany tajemnicą i spekulacjami. Podczas gdy fizyczne pozostałości tej starożytnej cywilizacji zostały pogrzebane z biegiem czasu, te ostatnie odkrycia dają wgląd w przeszłość, która urzekła wyobraźnię zarówno uczonych, jak i entuzjastów.

Dr Filipowiak, który poświęcił swoją karierę odkrywaniu tajemnic przeszłości, powiedział New York Times, że było to naprawdę ekscytujące odkrycie.1

Żmudne badania Dr Filipowiaka, wspierane przez Muzeum Archeologiczne w Wolinie, przyniosły już zdumiewające rezultaty. Drewniane szczątki znalezione przez zespół wskazują na obecność X-wiecznej twierdzy w tym miejscu.

Znaczenie potencjalnego odkrycia Jomsborga jest nie do przecenienia. Jeśli dowody zebrane przez Dr Filipowiaka rzeczywiście wskazują na lokalizację Jomsborga, zrewolucjonizowałoby to nasze rozumienie historii Wikingów i podważyłoby dominujące narracje dotyczące tej wpływowej epoki. Implikacje wykraczają poza środowisko akademickie, ponieważ odkrycie niewątpliwie przyciągnęłoby powszechną uwagę historyków, archeologów i entuzjastów na całym świecie, chętnych do odkrywania ukrytych głębi kultury Wikingów.

Podczas gdy kusząca możliwość odkrycia Jomsborga wzbudza emocje, Dr Filipowiak pozostaje ostrożny i niezłomny w swoim zaangażowaniu w rygorystyczne badania naukowe. Uznaje potrzebę dalszych badań i dokładnej analizy, aby w pełni zweryfikować swoje wstępne ustalenia. Społeczność akademicka z niecierpliwością oczekuje kompleksowych wyników jego trwających badań, które rzucą światło na prawdziwy charakter i znaczenie tego monumentalnego odkrycia.

Gdzie jest Jomsborg?

Według przekazów historycznych i sag Jomsborg był strategicznie ważną twierdzą i ośrodkiem handlowym w X i XI wieku. Jednak dokładna lokalizacja i istnienie Jomsborga pozostają przedmiotem debaty i spekulacji wśród badaczy.

Legendy i sagi otaczające Jomsborg mówią o legendarnym wojowniku imieniem Palnatoke, który, jak się uważa, założył twierdzę. Uchodził za przywódcę Jomswikingów, elitarnej i tajnej grupy najemników i marynarzy. Mówiono, że Jomswikingowie żyją według unikalnego kodeksu postępowania zwanego Prawem Jomsborga, który kładł nacisk na odwagę, lojalność i ścisłe przestrzeganie honoru.

Chociaż fizyczne pozostałości Jomsborga nie zostały ostatecznie zidentyfikowane, badania archeologiczne na wyspie Wolin w dzisiejszej Polsce ujawniły ślady znaczącej obecności Wikingów. Wykopaliska odsłoniły pozostałości dużych drewnianych konstrukcji, murów obronnych i bogactwo artefaktów, w tym broń, biżuterię i przedmioty codziennego użytku. Odkrycia te dostarczają cennych informacji na temat kultury materialnej i dynamiki społecznej ludzi, którzy mogli zamieszkiwać ufortyfikowaną osadę w pobliżu.

Jednym z najbardziej intrygujących aspektów Jomsborga jest jego związek ze znanym wojownikiem wikingów, Haraldem Blåtandem (Niebieski Ząb), któremu przypisuje się wzmocnienie twierdzy podczas jego panowania. Uważa się, że Harald Blåtand, znany z jednoczenia różnych plemion Wikingów pod duńską koroną, wykorzystywał Jomsborg jako strategiczną bazę dla swoich wypraw wojskowych w regionie. Twierdza prawdopodobnie odegrała kluczową rolę w projekcji duńskiej potęgi i kontrolowaniu szlaków handlowych wzdłuż Morza Bałtyckiego.

W Danii odkryto salę wikingów, która ma prawdopodobnie 1000 lat

Jomswikingowie, gdyby istnieli, słynęliby z wyjątkowych umiejętności żeglarskich i waleczności wojskowej. Opowieści o ich śmiałych wyczynach i nieustraszonych bitwach zostały uwiecznione w sagach, takich jak „Saga Jómsvíkinga” i „Saga Knytlinga”. Te sagi opisują epickie starcia z rywalizującymi armiami Wikingów, w tym bitwy z norweskim królem Olafem Tryggvasonem.2

Jomsborg, Jomsvikings at the Battle of Hjörungavágr
Jomswikingów w bitwie pod Hjörungavágr

Znaczenie Jomsborga jako centrum działalności Wikingów dodatkowo potwierdza odkrycie archeologicznych artefaktów związanych z handlem międzynarodowym. Podczas wykopalisk odkryto przedmioty z odległych krajów, w tym bizantyjskie monety i arabskie srebro. Sugeruje to, że Jomsborg, gdyby istniał, mógł służyć jako ważny ośrodek handlu morskiego.

Uważa się, że upadek Jomsborga, jeśli rzeczywiście rozkwitł, nastąpił pod koniec XI wieku, potencjalnie z powodu kombinacji czynników. Niektóre przekazy historyczne sugerują, że duński król Svend Estridsen dokonał udanego szturmu na warownię, doprowadzając do jej ostatecznego upadku. Ponadto zmieniający się krajobraz polityczny regionu bałtyckiego i powstanie scentralizowanych państw mogły odegrać rolę w upadku Jomsborga.

  1. A Centuries-Old Mystery – Did This Elusive Viking City Exist?„, The New York Times, Retrieved June 8, 2023[]
  2. „The Saga of the Jomsvikings (The Northern Medieval World)”, Þórdís Edda JÓHANNESDÓTTIR & Alison FINLAY (Translators), Medieval Institute Publications, ISBN: 978-1580443111[]