İskandinav Mitlerinden ve Halk Öykülerinden Esinlenen En İyi 7 Korku Filmi

İskandinav mitolojisi, korku filmi sektörü için uzun zamandır bir ilham kaynağı. İskandinav tanrılarından efsanevi yaratıklara kadar esinlenecek pek çok büyüleyici varlık var. Bu listede, İskandinav mitleri ve halk öyküleriyle ilgili en iyi yedi korku filmine değiniliyor. Hem mitoloji hem de korku filmleriyle ilgilenenler için bu filmler her iki türün eşsiz bir karışımını sunuyor.

Midsommar (2019)

“Midsommar”, Ari Aster tarafından yönetilen bir korku filmi. Filmin başrollerinde Florence Pugh, Jack Reynor, William Jackson Harper ve Vilhelm Blomgren yer alıyor. Görüntü yönetmenliğinde ise Pawel Pogorzelski var.

Film, İskandinav paganizmi ve bunun İsveç folklorundaki kökleri hakkında. Olay, bir arkadaş grubunun her 90 yılda bir gerçekleşen bir pagan festivaline katıldığı İsveç’in ücra bir köyünde geçiyor. Senaryo keder, toksik ilişkiler ve bağnazlık gibi temalar üzerinden ilerliyor.

“Midsommar”ın öne çıkan özelliklerinden biri, çarpıcı görsel ve işitsel tasarımıdır. Filmin canlı ve renkli sinematografisi, tekinsiz içeriğiyle etkili bir tezat oluşturarak benzersiz ve rahatsız edici bir atmosfer yaratıyor. Bobby Krlic tarafından bestelenen film müzikleri, film boyunca etkili bir şekilde gerilim ve huzursuzluk yaratıyor. Ek olarak, özellikle Florence Pugh olmak üzere oyuncu kadrosunun performansları birinci sınıf.

Filmin tek eleştirisi, biraz yavaş ilerlemesi olabilir. Bununla birlikte, “Midsommar”, benzersiz ve tekinsiz bir deneyim yaratmak için paganizm temasını ve İsveç folklorundaki köklerini etkili bir şekilde kullanan, iyi hazırlanmış bir korku filmi.

Draug (2018)

“Draug”, Karin Engman ve Klas Persson tarafından yönetilen 2018 yapımı bir korku filmidir. Senaryo Klas Persson ve Per-Olov Jansson tarafından yazılırken, görüntü yönetmenliği Andreas Wessberg tarafından yapıldı. Filmin başrollerinde Albin Grenholm, Nina Filimoshkina ve Thomas Hedengran yer alıyor.

Film, 17. yüzyıl Norveç’inde bir grup askerin ortadan kaybolmasını araştırmak üzere gönderilen bir İsveç askerinin etrafında dönüyor. Grubun, Norveç’in vahşi doğasına musallat olduğu söylenen ve Draug olarak bilinen efsanevi bir yaratık tarafından öldürüldüğüne inanılıyor. Gustav’a bir grup asker ve bölgeye aşina olan Liv adında Norveçli bir rehber eşlik ediyor.

Efsaneye göre Draug, Norveç kıyılarında dolaşan, yıkıma ve ölüme neden olan hayalet benzeri ölümsüz bir yaratıktır. Film, bu yaratığı hedef olarak kullanıyor. Yaratığın görünüşü ve eylemleri ise geleneksel halk öykülerine dayanıyor.

Filmin olumlu yönlerinden biri de gerilimi ve atmosferi etkili bir şekilde kullanması. Yapımcılar karlı Norveç manzarasını ve ürkütücü ses tasarımını kullanarak bir izolasyon ve korku duygusu yaratıyor.

The Ritual (2017)

“The Ritual” , David Bruckner tarafından yönetilen ve Joe Barton tarafından yazılan 2017 yapımı bir İngiliz korku filmidir. Filmde Rafe Spall, Arsher Ali, Robert James-Collier ve Sam Troughton, ölen arkadaşlarını onurlandırmak için İskandinavya’nın vahşi doğasında geziye çıkan bir grup eski arkadaşı canlandırıyor. Filmin görüntü yönetmenliğini Andrew Shulkind, yapımcılığını ise Jonathan Cavendish ve Richard Holmes üstleniyor.

Film, İskandinavya’nın eski mitlerinden ve efsanelerinden ilham alıyor ve onları ürkütücü bir atmosfer yaratmak için kullanıyor. Karakterler ormanda garip semboller ve işaretlerle karşılaşıyorlar ve kısa süre sonra vahşi doğada yalnız olmadıklarını fark etmeye başlıyorlar.

Filmin başarısı, atmosferi ve gerilimi etkili kullanmasında yatıyor. İskandinavya’nın güzel vahşi doğasının, meydana gelen gizemli olaylarla tam bir tezat oluşturduğu sinematografi özellikle çarpıcı. Film, tatmin edici bir doruk noktasına ulaşan bir korku ve panik duygusu yaratarak etkili bir şekilde gerilim ve merak uyandırıyor.

“Ritüel” izleyicilerden genel olarak olumlu yorumlar alırken, bazıları filmi tahmin edilebilir olay örgüsü ve korku mecazlarının aşırı kullanımı nedeniyle eleştiriyorlar.

Skyggenes Dal (2017)

“Skyggenes Dal”, 2017’de vizyona giren bir Norveç fantastik-korku filmidir. Filmin yönetmeni ve senaristi Jonas Matzow Gulbrandsen’dir. Başrollerde ise Adam Ekeli, Kathrine Fagerland ve John Olav Nilsen yer almaktadır.

Film, ormanla çevrili küçük bir köyde yaşayan Aslak adında bir gencin hikayesini anlatıyor. Ailesinin köpeği ortadan kaybolunca Aslak, ormanda gizemli bir yaratığın gizlendiğinden kuşkulanıyor. Gerçeği ortaya çıkarmaya çalışırken hayal gücü çılgına dönüyor ve yaratığın İskandinav folklorundan efsanevi bir varlık olduğuna inanmaya başlıyor.

Cadılıkla İlgili En İyi 7 Korku Filmi

Film, herhangi bir İskandinav mitine ya da efsanesine doğrudan atıfta bulunmasa da, İskandinav mitolojisi ve folklorunun temalarından yararlanıyor. Olay, yoğun bir ormanla çevrili uzak, izole bir toplulukta geçiyor. Ayrıca film, İskandinav mitolojisinde ve inançlarında yaygın olan karanlık, ölüm ve gizem temaları üzerinde duruyor.

“Skyggenes Dal”ın güçlü yönlerinden biri de, Kuzey filmlerinden alışık olduğumuz eşsiz atmosferi. Filmin çarpıcı sinematografisi, Norveç manzarasının unutulmaz güzelliğini yakalayarak bir tedirginlik duygusu yaratıyor. Film aynı zamanda, Aslak’a yolculuğunu daha da çekici kılan bir kırılganlık ve masumiyet duygusu aşılayan Adam Ekeli’nin güçlü performansından da yararlanıyor.

Thale (2012)

Thale, 2012 yılında vizyona giren bir Norveç fantastik-korku filmidir. Yönetmenliğini Aleksander Nordaas’ın üstlendiği film, bir bodrum katında gizli bir oda keşfeden Elvis (Erlend Nervold) ve Leo (Jonas Hoff Oftebro) adlı iki kişinin hikayesini anlatıyor. Elvis ve Leo, gizli odada Thale (Silje Reinåmo) adında dilsiz ve çıplak bir kadın buluyorlar ve kadının gerçek kimliğini ortaya çıkarmak için onu ofislerine götürüyorlar.

Film, Norveç’in güzel ve ürkütücü ormanlarında geçiyor ve görüntü yönetmeni Marius Matzow Gulbrandsen, mekanın eşsiz atmosferini mükemmel bir şekilde yakalamayı başarıyor. Ses tasarımının da filmin genel tonuna büyük katkı sağladığını belirtmek gerek.

Filmin öne çıkan bir başka yönü Norveç folklorunu, özellikle de ormanda yaşayan bir tür yaratık olan huldra’yı kullanması. Film, folklorik ögeleri hem merak uyandırıcı hem de ürkütücü bir şekilde bünyesinde barındırıyor ve bu da hikayeye müthiş bir derinlik katıyor.

Thale biraz yavaş ilerleyen bir korku filmi olsa da son dakikasına kadar etkili bir gerilim yaratmayı başarıyor.

Vittra (2012)

Vittra, Kjell Sundvall tarafından yönetilen ve 2012’de vizyona giren bir İsveç korku filmidir. Film, ailesiyle birlikte İsveç ormanlarındaki ücra bir kulübeye taşınan genç bir kadın olan Ida’nın karakterini konu alıyor. Ida, çevresini keşfetmeye başladığında, ormanda gizlenen ve Vittra olarak bilinen eski bir yaratığa rastlıyor.

Vittra, film boyunca bir gizem ve huzursuzluk duygusu yaratmak için büyük ölçüde İskandinav mitolojisinden ve folklorundan yararlanıyor. Vittra’nın kendisi, vahşi doğada yaşayan orman ruhları efsanelerine dayanıyor.

Filmin güçlü yönlerinden biri, Vittra denen yaratığın tasvirini yaratmak için efektleri etkili bir şekilde kullanmasında yatıyor. Karamsar ve atmosferik çekimleriyle filmin sinematografisi de ürkütücü atmosferine katkıda bulunuyor.

Trolljegeren (2010)

“Trolljegeren”, André Øvredal tarafından yönetilen bir Norveç yapımı korku filmidir. Film 2010 yılında gösterime girdi. Filmin ana oyuncu kadrosunda Otto Jespersen, Glenn Erland Tosterud ve Johanna Mørck yer alıyor.

“Trolljegeren”, Norveç folkloruna dayanıyor ve olay örgüsü troller üzerinden ilerliyor. Mizah ve korkuyu etkili bir şekilde harmanlayan film, her iki türün hayranları için de keyifli bir seyir sunuyor.

Film mütevazı bütçesine rağmen sinematografisi ve orijinal konusuyla dikkate değer bulunuyor.