Çatköy ve Elevit: Doğa ve Huzurun Mükemmel Birlikteliği

Çatköy ve Elevit: Doğa ve Huzurun Mükemmel Birlikteliği

Rize Çamlıhemşin Elevit
Fotoğraf: Kadir KARA (Wikimedia) ©️CC BY-SA 4.0

Doğa severlerin ve kampçıların yeni gözde mekânlarından Çat Düzü ve Elevit Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan, zamanın durduğu iki yeşil cennet gibi. Aralarında yalnızca sekiz kilometre bulunan Çat ve Elevit, turistler tarafından genellikle tek güne sığdırıldıkları için ikisi birlikte ele alınmıştır.

Çat Düzü ve Çatköy

Rize il merkezine 92 km, Ardeşen ilçe merkezine 51 km, Çamlıhemşin ilçe merkezine 26 km uzaklıktadır. Rize, Çayeli ve Pazar tarafından gelecek olanlar Ardeşen girişinden Çamlıhemşin yoluna sapıp Fırtına Deresi’ni izlemeliler. Ardeşen, Fındıklı ve Hopa tarafından gelenler de aynı şekilde Fırtına Vadisi’ni izleyerek Çat Düzü ve Elevit’e ulaşabilirler. Vadiye girdikten sonra mola vermezseniz, hızınıza bağlı olarak yaklaşık 70-90 dakika sonra Çat Düzü’ne varabilirsiniz. Ancak yol boyu muhteşem güzelliklerle karşılaşıp fotoğraf çekmek isteyeceğiniz için bu süre büyük olasılıkla biraz daha uzayacaktır.

Çatköy Elevit Yolu Rize
Fotoğraf: Ulukayin.org ©️CC BY-SA 4.0

Fırtına Vadisi hem doğa severler için hem de ekstrem spor meraklıları için çok iyi bir rota. Fırtına Deresi, gür sularıyla bölgedeki rafting severlerin ilk tercihi. Zaten yol boyunca pek çok tesis göreceksiniz.

Çamlıhemşin ilçe merkezine vardıktan bir kaç dakika sonra yolunuz ikiye ayrılacak. Bu aşamada yolun sağ (batı) tarafından devam etmeniz gerekiyor, yani Zilkale yönünde. Yolun sol kısmı direkt olarak Ayder’e çıkmakta. Eğer günü yarılamamışsanız yol üstünde Zilkale’ye de uğrayabilirsiniz.

Çatköy Elevit Yolu Rize
Fotoğraf: Ulukayin.org ©️CC BY-SA 4.0

Bu sapaktan sonra ağaçların iyice sıklaştığını göreceksiniz. Onlar, WWF’in korunması gerektiğini belirttiği Fırtına Vadisi’nin ünlü şimşir ormanları. Ne yazık ki 2010 yılında kaptıkları bir mantar hastalığı nedeniyle kuruma riskiyle karşı karşıyalar. Bu nedenle bölgede uzun zamandır biyolojik mücadele veriliyor.

Ormanlar arasında ilerlerken önce Meydanköy’e ulaşacaksınız. Yol üzerinde dağ evleri, otantik pansiyonlar ve bungalovlar göreceksiniz. Kısa süre sonra da Çatköy’e ulaşacaksınız. Yalnız Çatköy aslında yolun 300 metre kadar yukarısında kalıyor. Yol kenarındaki bölüm daha çok Çat Düzü olarak biliniyor.

Eğer yolda bir şeyler atıştırmadınızsa ya da dağ havası iştahınızı açtıysa burası papatyalar ve sarı düğün çiçekleri arasında piknik yapmak için ideal bir yer. Elbette çöpünüze sahip çıkmanız koşuluyla…

Elevit Yaylası

Çat Düzü’nde biraz vakit geçirdikten sonra Elevit’e çıkma vakti. Yol yine ikiye ayrılacak ancak bu kez soldan ilerleyeceksiniz. Yolun sağ tarafı Kaleköy’e çıkar.

elevit yaylası
Elevit Yolu

Çat Düzü ile Elevit arası yaklaşık sekiz kilometre olup yol koşullarına ve hızınıza göre 40-60 dakika sürebilmektedir. Yaylaya yaklaştıkça yol biraz bozulsa da genel olarak iyi durumda. Yol boyunca göreceğiniz kemer köprülerde mola verip güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Elevit’in Tarihçesi

“Elevit” sözcüğü Nişanyan Sözlük’e göre Ermenicede yokuştaki yayla anlamına gelen “Elihovid” sözcüğünden türemiştir.1

19. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde yaşamış olan etnograf, rahip ve yazar Per Minas Bijişkyan, 1817 ve 1819 yılları arasında yazdığı “Karadeniz Kıyıları Tarih ve Coğrafyası” eserinde Elevit’i bir Ermeni yerleşimi olarak tanımlanmıştır. Cumhuriyet döneminde ise yaylada Hemşinlilerin yaşadığı bilinmektedir.

Doğal Güzellikleriyle Günümüzde Elevit Yaylası

Elevit günümüzde resmi kayıtlarda Yaylaköy olarak geçmektedir ancak yerel halk günlük yaşamda Elevit adını kullanmaktadır.

Yaklaşık 1900 metre yükseklikte olan Elevit, üç vadinin kesiştiği noktada yer almaktadır. Yayla, 3000 metreyi aşan Kızılkaya, Güncan ve Vaçakar adındaki doruklarla çevrilidir.

elevit yaylası
Elevit’te temmuzda bile henüz erimemiş kar kümeleriyle karşılaşabilirsiniz.

Yayladaki yapı sayısı yüzün biraz üzerindedir ancak yayla Ayder kadar bozulmamıştır. Yapılar ahşap ve taş materyallerle inşa edilmiştir. Yaylada küçük bir bakkal mevcut ancak ne zaman açık olup ne zaman kapalı olacağı belli olmuyor.

Oldukça huzurlu bir atmosferin egemen olduğu yayla kampçılar için elverişli bir doğa sunsa da, yayla merkezinde çadır kurmaya sıcak bakılmıyor. Hayvanları otlatma sırasında sıkıntı oluşturacağı için kamp yapmak isteyenlerin yayla merkezinden biraz uzaklaşmaları öneriliyor.

Elevit’ten sonra ikiye ayrılan yolun sağdakisi Haçivanak Yaylası’na, soldakisi ise Trovit Yaylası’na çıkıyor. Bu iki rota üzerinde de dilediğiniz gibi kamp kurabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Bulutların Üstünde Yaşam: Haçivanak, Trovit ve Karmik

Yaylaya çıkmak için en uygun zaman nisan sonu ile ekim başı arasıdır. Kasım sonu ile nisan başı arası yayla genellikle karla kaplıdır.  1. “Nişanyan Sözlük: Çağdaş Türkçenin Etimolojisi”, Sevan NİŞANYAN, Liberus, ISBN: 9786050699937, Website^
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments