Bulutların Üstünde Yaşam: Haçivanak, Trovit ve Karmik

Bulutların Üstünde Yaşam: Haçivanak, Trovit ve Karmik

Bulutların Üstünde Yaşam: Haçivanak, Trovit ve Karmik

Doğu Karadeniz’in bilinmeyen yaylalarından Haçivanak, Trovit ve Karmik… Hem bâkir güzellikleriyle hem de 2400 metrenin üzerindeki yükseklikleriyle ziyaretçilerin başını döndürüyor.

Haçivanak Yaylası

Çamlıhemşin ilçe merkezine 42 km, Rize il merkezine 102 km uzaklıktadır. Haçivanak Yaylası, Kaçkar Dağlarının eteklerinde bir yamaç üzerinde kurulmuştur. Eski adı Xaçevank’tır.1

“Vank” sözcüğü Ermenicede manastır anlamına gelmektedir. Bu nedenle Haçivanak çevresinde eskiden bir Ermeni Manastırı olduğu düşünülmektedir. Ancak günümüzde böyle bir kalıntıya ulaşılamamıştır.

Tarihi belgeler Haçivanak çevresinin en az 17. yüzyıldan beri yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir. Oldukça sert iklim koşullarının hüküm sürdüğü yayla, kış aylarında ulaşıma kapalıdır.

Haçivanak Yaylası 2600 metre yüksekliğiyle bölgedeki en bakir yaylalardan biridir. Herhangi bir otel ya da modern mimari yapının görülmediği yaylada yalnızca taş materyallerle inşa edilmiş görece özensiz yapılar bulunur. Bu yapıların bir kısmı yaşanan çığ felaketleri nedeniyle yok olmuştur.

Haçivanak yakınlarında pek çok buzul gölü var.
📷Mustafa Orhon ©️CC4.0

Micavit ve Kardavit adlı buzul gölleri yaylaya yaklaşık 1700 metre uzaklıktadır. Güneydoğu yönünde Hodeçur Geçidi üzerinden Sırakonaklar Deresi izlenerek Çoruh Irmağı’na ulaşabilirsiniz.

Haçivanak Yaylası’na gitmek isteyenler, Elevit Yaylası’ndan sonra güney yönünde ikiye ayrılan yolun sağ tarafını kullanmalılar. Bu yol direkt Haçivanak Yaylası’na gider. Elevit ile Haçivanak arası arabayla 30-40 dakika, yürüyerek 120-160 dakika sürmektedir.

Trovit Yaylası

Çamlıhemşin ilçe merkezine 39 km, Rize il merkezine 107 km uzaklıktadır. Karmik Deresi yanında kurulan yaylada yaklaşık 100 yapı bulunmaktadır. Yapıların çoğu taş materyalle, bir bölümü ise taş-ahşap karışık materyalle inşa edilmiştir.

Yaylanın deniz yüzeyinden yüksekliği yaklaşık 2450 metredir. Bitki örtüsü kısa boylu otlardan ve dağ çiçeklerinden ibarettir.

Trovit Yaylası’na gitmek isteyenler, Elevit Yaylası’ndan sonra güney yönünde ikiye ayrılan yolun sol tarafını kullanmalılar. Karmik Deresi’ni takip ederseniz arabayla 25-30 dakika içinde Trovit’e ulaşırsınız. Karıştırmamanız adına belirtmek gerek, Trovit’ten önce bir kaç evden ibaret Nafkar ve Karunç adındaki yaylaların yanından geçeceksiniz. Karşılıklı bu iki yayladan sonra orman üst sınırına ulaşacaksınız.

Trovit’e vardıktan sonra Horon Geçidi üzerinden arabayla Palovit Yaylası’na geçebilirsiniz. Horon Geçidi üzerinden geriye dönüp baktığınızda bir masal kitabının sayfalarından fırlamışcasına bir manzarayla karşılaşacağınızı belirtmek gerek.

Karmik Yaylası

Yaklaşık 2670 metre yükseklikteki yayla, Trovit’ten 3 km yukarıda kurulmuştur. Yalnızca bir kaç evin bulunduğu yaylaya araç yolu yoktur.

Karmik Yaylası’nı görmek isteyenler, Trovit’e dek araçla gelip oradan sonra yaklaşık 80-120 dakikalık bir yokuş çıkmak zorunda. Hiking ve trekking sevenler için masal tadında bir deneyim olacağı söylenebilir. Eğer enerjiniz kaldıysa yaylaya 1-2 km uzaklıktaki buzul göllerini de görmelisiniz.

Ulaşım

Haçivanak, Trovit ve Karmik yaylalarını ziyaret etmek isteyenler öncelikle Çamlıhemşin üzerinden Elevit Yaylası’na gitmeliler.

Elevit’te sonra ikiye ayrılan yolun sağ tarafı Haçivanak’a, sol tarafı ise Trovit ve Karmik’e çıkar. Elevit’ten sonra yolun biraz bozulduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Haçivanak, Trovit ve Karmik yaylaları yüksek olduğu için sezon, diğer yaylalara göre daha geç başlayıp daha erken bitmektedir. Bu nedenle ideal ziyaret aralığı Haziran başı ile Eylül sonu arasındaki dönemdir.  1. “Nişanyan Sözlük: Çağdaş Türkçenin Etimolojisi”, Sevan NİŞANYAN, Liberus, ISBN: 9786050699937, Website^